RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

PO przeciw głosowaniu korespondencyjnemu dla osób starszych. Kidawa-Błońska nie głosowała

Małgorzata Kidawa-Błońska razem z 7 posłami PO nie wzięła udziału w głosowaniu (fot. PAP/Leszek Szymański)

Sejm przyjął wczoraj serię poprawek do specustawy "o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw". Jedna z nich dotyczyła zmiany umożliwiającej głosowanie korespondencyjne dla osób będących na kwarantannie oraz osób starszych (powyżej 60 roku życia). Jak zauważyła rzeczniczka SLD Małgorzata Kidawa-Błońska razem z siedmioma posłami PO nie wzięła udziału w tym głosowaniu.

Hołownia wściekły na to, że wprowadzono głosowanie korespondencyjne dla osób starszych

To jest zamach stanu. To jest atak na demokrację – ocenił Szymon Hołownia propozycję PiS umożliwienia głosowania korespondencyjnego dla osób na...

zobacz więcej

Na ostatnim posiedzeniu Sejmu, po godzinie 4 posłowie głosowali nad połączonym blokiem kilku poprawek (nr 35, 96, 100, 123, 129, 177, 180 i 200). Jedna z nich (177), zgłoszona przez klub PiS dotyczy głosowania korespondencyjnego w czasie epidemii. Dzięki niej możliwe będzie korespondencyjne głosowanie dla wyborców, którzy podlegają w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych i korespondencyjne głosowanie dla osób, które najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat.

W głosowaniu wzięło udział 439 posłów, głos „za” oddało 222, przeciw było 214, trzy osoby (Tadeusz Aziewicz z PO oraz Konrad Berkowicz i Krzysztof Bosak z Konfederacji) wstrzymały się od głosu. W głosowaniu udziału nie wzięło 21 posłów, w tym 8 z Koalicji Obywatelskiej. Wśród nich m. in. Izabela Leszczyna, Jarosław Wałęsa, Paweł Zalewski i Małgorzata Kidawa-Błońska.

Na listę posłów KO, którzy nie głosowali uwagę zwróciła rzeczniczka SLD, Anna-Maria Żukowska.

Próbowaliśmy ustalić przyczyny takiej decyzji, jednak Kidawa-Błońska nie odbiera telefonów, a na wiadomość SMS nie odpowiedziała. Tak samo milczy w tej sprawie rzecznik sztabu wyborczego kandydatka KO na prezydenta, Adam Szłapka. Poseł nie odbiera telefonu, a pytany dlaczego wicemarszałek nie brała udziału w głosowaniu nad krytykowaną przez PO poprawką - nie odpisał.

Zobacz więcej