RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Apel rządu skuteczny. Senat przyspieszy prace nad tarczą antykryzysową

Senat zbierze się w poniedziałek, a nie – jak planowano wcześniej – we wtorek. Poinformował o tym marszałek izby Tomasz Grodzki. Zastrzegł, że stanie się tak, jeśli do Senatu jeszcze w sobotę dotrą z Sejmu uchwalone w nocy i nad ranem ustawy, stanowiące pakiet antykryzysowy. W poniedziałek rano mają się odbyć posiedzenia komisji senackich, a po południu posiedzenie plenarne. O przyspieszenie prac apelował szef rządu Mateusz Morawiecki.

Lewica i PSL przeciwko tarczy antykryzysowej. „Koalicja Obywatelska jak wańka-wstańka”

Koalicja Obywatelska każdego dnia działa jak taka wańka-wstańka; raz są „za”, później są skrajnie przeciwni – mówi w rozmowie z portalem tvp.info...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Po zakończeniu sejmowych głosowań nad specustawą w sobotę rano premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Senat powinien zająć się nią jak najszybciej, najlepiej jeszcze dziś.

– Nie tylko każdy dzień się liczy, każda godzina się liczy – mówił szef rządu, argumentując, że od uchwalenia tzw. tarczy antykryzysowej zależy to, ile przedsiębiorstw i miejsc pracy przetrwa.

Nowe przepisy zwalniają mikrofirmy i samozatrudnionych z płacenia składek ZUS przez trzy miesiące. Specustawa ułatwia też dostęp do tanich kredytów dla firm i odkładanie płatności podatków.

„Pomogliście PiS”, czyli przepychanki opozycji. Tarcza antykryzysowa z poparciem KO

Nad ranem Sejm przyjął rządową specustawę wspierającą firmy w związku z epidemią koronawirusa. Projekt od kilku dni był obiektem krytyki, głównie...

zobacz więcej

Za nowelizacją ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw głosowało 343 posłów, 73 przeciw a 19 posłów wstrzymało się od głosu. Posiedzenie i głosowania przeprowadzono częściowo zdalnie.

Łącznie na przyjętą przez Sejm tzw. tarczę antykryzysową składają się trzy ustawy. Tarcza antykryzysowa to pięć filarów: wsparcie służby zdrowia, bezpieczeństwo systemu finansowego, wsparcie dla przedsiębiorców i inwestycji publicznych, a także utrzymanie miejsc pracy.

W trakcie trzeciego czytania Sejm przyjął poprawki, które zmieniają Kodeks wyborczy w zakresie przepisów dotyczących głosowania korespondencyjnego. Zgodnie z ustawą, rozszerzona zostaje grupa wyborców, którzy będą mogli głosować w ten sposób – o osoby przebywające na obowiązkowej kwarantannie oraz powyżej 60. roku życia.

źródło:
Zobacz więcej