RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Duży spadek liczby mandatów KO, Konfederacji – potężny [SONDAŻ]

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się pod koniec marca, prognozowana frekwencja wyniosłaby 45 proc. (fot. PAP/Leszek Szymański)

Gdyby wybory odbywały się pod koniec marca, wygrałoby je PiS z poparciem 44,3 proc. Koalicja Obywatelska uzyskałaby wynik 22,9 proc. – wynika z sondażu pracowni Estymator dla portalu DoRzeczy.pl. Do Sejmu weszłyby jeszcze Lewica, PSL i niewiele przekraczająca próg wyborczy Konfederacja. Ciekawie prezentuje się sytuacja po przeliczeniu na mandaty.

„Wyborcy Bosaka nie zrozumieją, dlaczego tańczy z Kidawą-Błońską” [WIDEO]

KO i Konfederacja jako jedyne formacje krytykowały tryb, w jakim Sejm miał przejść na zdalne głosowanie, dlatego zmiana regulaminu musiała nastąpić...

zobacz więcej

„Partia Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na 44,3 proc., o 2,3 pkt. proc. więcej niż w badaniu sprzed dwóch tygodni. Druga jest Koalicja Obywatelska z wynikiem 22,9 proc. To spadek o 2,4 proc. w porównaniu z poprzednim sondażem” – podaje DoRzeczy.pl.

Trzecie miejsce w prezentowanym sondażu zajmuje Lewica. Chce na nią głosować 15 proc. ankietowanych – o 0,2 pkt. proc. mniej niż dwa tygodnie temu.

Do Sejmu wchodzą jeszcze: PSL i Kukiz'15 (Koalicja Polska), która ma 12,3 proc. poparcia (wzrost o 2 pkt. proc.) i Konfederacja z wynikiem 5,2 proc. (spadek o 1,3 pkt. proc.).

Odpowiedź „inni” wybrało 0,3 proc. badanych. Frekwencja wyborcza wyniosłaby 45 proc.

„Przeliczając te wyniki na mandaty, Prawo i Sprawiedliwość wprowadziłoby do parlamentu 240 posłów (o 5 więcej niż po jesiennych wyborach), KO – 101 (o 33 mandaty mniej), Lewica – 63 (plus 14), PSL – 52 (plus 22), a Konfederacja – 3 (o 8 mniej)” – podało DoRzeczy.pl.

Badanie przeprowadzano od 25 do 26 marca 2020 r. na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1032 dorosłych osób. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły na jaką partię.

źródło:

Zobacz więcej