RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

„Pomogliście PiS”, czyli przepychanki opozycji. Tarcza antykryzysowa z poparciem KO

Lider PO Borys Budka zapowiedział, że jego ugrupowanie będzie chciało „poprawić” rządową specustawę (fot. PAP/Leszek Szymański)

Nad ranem Sejm przyjął rządową specustawę wspierającą firmy w związku z epidemią koronawirusa. Projekt od kilku dni był obiektem krytyki, głównie ze strony największej partii opozycyjnej, która zarzucała, że proponowane przez Zjednoczoną Prawicę rozwiązania są niewystarczajace. W czasie nocnych prac poseł KO Michał Szczerba alarmował, że PiS chce zmienić „ordynację i Kodeks wyborczy”. Jednak w ostatecznym głosowaniu niemal wszyscy posłowie Koalicji poparli przyjęcie tarczy antykryzysowej. Uwagę na ten rozdźwięk zwrócili uwagę dziennikarze oraz politycy Lewicy i PSL.

Tarcza antykryzysowa. Premier apeluje do Grodzkiego: Nie traćmy żadnej godziny

Bardzo proszę pana marszałka Senatu, żeby zwołał Senat, najlepiej jeszcze dzisiaj, żeby nie tracić żadnej godziny, ponieważ od uchwalenia tej...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

W mediach społecznościowych Patryk Słowik, dziennikarz „DGP”, zwrócił się z prośbą o wyjaśnienie, „dlaczego Koalicja Obywatelska zagłosowała za tarczą antykryzysową”. Jak wskazał, KO uważała rządową specustawę za „fatalną i niechroniącą przedsiębiorców”, a także „zawierającą niekonstytucyjną zmianę przepisów”.

„Serio, jeśli się tak uważa, to powinno się być przeciw, a nie za” – skonkludował dziennikarz.

Pytanie doczekało się odpowiedzi Borysa Budki. Lider PO zapowiedział zaproponowanie poprawek, które „jak najszybciej” załatają dziury w ustawie. Zdaniem Budki przepisy powinny wejść jak najszybciej w życie, bo „dziś potrzebna jest niezwłoczna pomoc, która ochroni pracowników przed utratą pracy, a przedsiębiorców przed upadkiem”.

Jak to się ma do faktu, iż marszałek Tomasz Grodzki zwołał posiedzenie Senatu dopiero na wtorek? Tego przewodniczący PO nie wyjaśnił.

Sławomir Nitras ocenił z kolei, że ustawa jest pomocą: „Niewystarczającą, ale pomocą”.

Sejm w ramach specustawy zmienił Kodeks wyborczy i ustawę o RDS

Wśród przyjętych przez Sejm poprawek do specustawy dot. koronawirusa znalazła się zmiana Kodeksu wyborczego, umożliwiająca głosowanie...

zobacz więcej

Kością niezgody była m.in. poprawka PiS do ustawy związana z wprowadzeniem możliwości głosowania korespondencyjnego osób powyżej 60. roku życia i osób w kwarantannie.

W trakcie prac Sejmu przeciwko zmianom w Kodeksie wyborczym wypowiedział się poseł Michał Szczerba z KO. „Ostrzegaliśmy, że PiS zdalnie zmieni ordynację i kodeks wyborczy. Minęło tylko 24h” – napisał w twitterowym wpisie.

Zwracając się z kolei do „kochanych partnerów z opozycji” zacytował słowa filozofa Leszka Kołakowskiego: „Być oszukanym w polityce nie jest usprawiedliwieniem”.

Na wpis zareagował poseł Lewicy Andrzej Rozenek. „Nie tylko ostrzegaliście, ale wręcz pomogliście. Po co ta skromność?” – napisał, dołączając wyniki ostatecznego głosowania Sejmu nad tarczą antykryzysową. Jak na nim widać, projekt poparło w sumie 343 parlamentarzystów, w tym 115 ze 124 biorących udział w głosowaniu posłów Koalicji Obywatelskiej. Lewica i PSL-Kukiz'15 głosowały przeciw, Konfederacja wstrzymała się od głosu.

źródło:
Zobacz więcej