RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Szef MON prostuje fake newsa ws. podwyżek dla żołnierzy

W związku ze stanem epidemii koronawirusa Wojsko Polskie mocno zaangażowało się w pomoc m.in. szpitalom i służbom granicznym (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)
W związku ze stanem epidemii koronawirusa Wojsko Polskie mocno zaangażowało się w pomoc m.in. szpitalom i służbom granicznym (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)

Szef MON Mariusz Błaszczak zabrał głos w sprawie krążących od kilku dni na forach wojskowych informacjach o wstrzymaniu zaplanowanych podwyżek dla żołnierzy oraz wypłat dodatków do uposażeń. Jak zapewnił, rzekome pogłoski są nieprawdziwe.

Fake news posłanki PO. Pomaska atakuje PKP zdjęciem z 2007 roku

„Czy to prawda, że z rozkładu zniknęło 175 pociągów” - pytanie tej treści skierowała posłanka PO Agnieszka Pomaska do premiera Mateusza...

zobacz więcej

ZOBACZ RAPORT O FAKE NEWSACH

„Pojawił się kolejny fake news, który natychmiast prostujemy. Podwyżki dla żołnierzy będą przyznane zgodnie z planem. Krążące wśród żołnierzy pismo o rzekomym przeznaczeniu pieniędzy na podwyżki na inne cele to fałszywka. Sprawą zajmuje się SKW” – napisał Błaszczak w piątek na Twitterze.

Od kilku dni na forach wojskowych, żołnierze poruszają temat wprowadzenia zaplanowanych podwyżek oraz wypłat dodatków do uposażeń. Cześć z nich, powołując się na informacje ze swoich jednostek, informuje kolegów, że „wszystko poza uposażeniem zostało wstrzymane”. Inni piszą, że otrzymali dodatki np. mundurówki i odprawy zgodnie z dotychczasowymi zasadami.

Oskarżyli Polskę o kradzież, której nie było. Fake news norweskich mediów z koronawirusem w tle

„Polska skonfiskowała norweskie środki dezynfekcyjne” – twierdzi portal norweskiego publicznego radia i telewizji nrk.no. Dopiero w treści artykułu...

zobacz więcej

„Nie będzie mundurówki, podwyżki oraz innych dodatków”, „minister już podjął decyzję, wszystko wstrzymane”, „nie ma podwyżek i mundurówki, dodatki i odprawy zamrożone”, „jest decyzja o wstrzymaniu wszystkich płac oprócz uposażenia, dostały ja dziś wszystkie wogi (Wojskowe Oddziałały Gospodarcze – red.)”, „dokładnie wszystko wstrzymane, wogi mają wytyczne od ministra” – to fragmenty wpisów niektórych forumowiczów. Niektórzy z nich powołują się na „pismo” lub „pisma”, które rzekomo widzieli, np.: „Jest kwit na zablokowanie wszystkiego oprócz pensji”.

Zdaniem Stanisława Żaryna, rzecznika ministra koordynatora służb specjalnych, wspomniany fake news to „kolejna próba siania niepokoju i chaosu informacyjnego w instytucji odpowiedzialnej za bezpieczeństwo RP”.

„Wojsko Polskie jest stale na celowniku w wojnie informacyjnej” – wskazał Żaryn i dodał, że zgodnie z informacjami przekazanymi przez szefa MON, takie ataki bada Służba Kontrwywiadu Wojskowego (SKW).

Każdego dnia przybywa fałszywych informacji dotyczących koronawirusa i związanych z epidemią, dlatego specjalnie dla Państwa portal tvp.info na bieżąco monitoruje je, sprawdza, weryfikuje i prostuje. Prosimy Was również o zgłaszanie nam różnego rodzaju plotek i fałszywych informacji na ten temat i wysyłanie ich pod adres mailowy: twoje@tvp.info.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej