RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Były minister aresztowany. Jest podejrzany o zabójstwo biznesmena

Leonid Kożara może opuścić areszt po wpłacie kaucji w wysokości ok. 14 mln hrywien (fot. Sergii Kharchenko/NurPhoto via Getty Images)

Były szef MSZ Ukrainy Leonid Kożara został w piątek aresztowany do 25 maja w związku z podejrzeniem o zabójstwo przedsiębiorcy. Decyzję w tej sprawie podjął kijowski sąd rejonowy. Kożara może opuścić areszt po wpłacie kaucji w wysokości ok. 14 mln hrywien (ok. 2 mln zł).

Dymisja Honczaruka przyjęta. Ukraina ma nowego premiera

Parlament Ukrainy przyjął w środę na nadzwyczajnym posiedzeniu dymisję premiera Ołeksija Honczaruka, co oznacza dymisję całego gabinetu. W...

zobacz więcej

Kożara uznał wysuwane wobec niego podejrzenie za bezpodstawne.

W środę – w dniu zatrzymania byłego szefa dyplomacji – ukraiński wiceminister spraw wewnętrznych Anton Heraszczenko przypomniał, że w nocy z 21 na 22 lutego w domu Kożary znaleziono ciało dyrektora generalnego holdingu reklamowego Atlantic Group, byłego dyrektora generalnego stacji telewizyjnej Inter Serhija Staryckiego. Miał ranę postrzałową głowy, a strzał oddano z broni właściciela posesji – dodał Heraszczenko.

Wiceminister napisał na Facebooku, że śledczy i prokuratorzy przeanalizowali okoliczności śmierci Staryckiego i doszli do wniosku, że nie mógł się zastrzelić.

Policja przekazała w środę na swoim portalu, że według ustaleń podczas spożywania alkoholu między mężczyznami doszło do kłótni, która przerodziła się w bójkę. Kożara – według policji – poszedł do sypialni, wziął pistolet i po powrocie strzelił w stronę towarzysza.

W czwartek obrona Kożary poinformowała, że podczas posiedzenia sądu winę za śmierć przedsiębiorcy wzięła na siebie żona byłego ministra. Zaznaczyła, że do zdarzenia doszło przez przypadek. Wcześniej Kożara i jego małżonka utrzymywali, że biznesmen popełnił samobójstwo. Prokurator zaznaczył, że podczas śledztwa nie potwierdzono udziału w przestępstwie żony Kożary.

Kożara sprawował funkcję szefa ukraińskiej dyplomacji od grudnia 2012 do lutego 2014 roku w rządzie Mykoły Azarowa. Wcześniej był m.in. deputowanym, dyplomatą, a także doradcą ówczesnego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza.

źródło:

Zobacz więcej