RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Koronawirus. Trump wezwał koncerny samochodowe do produkcji respiratorów

Gubernatorzy i lekarze wzywają Trumpa do uruchomienia większego wsparcia federalnego (fot. Jabin Botsford/The Washington Post via Getty Images)

Prezydent USA Donald Trump wezwał w piątek koncerny samochodowe General Motors oraz Ford do jak najszybszej produkcji i dostarczenia respiratorów. Lokalne władze ostrzegają, iż z powodu epidemii koronawirusa wielu stanom grożą braki tych urządzeń medycznych.

Już nie Chiny ani Włochy. Nowy kraj z największą liczbą zakażeń koronawirusem

Co najmniej 246 osób zakażonych koronawirusem zmarło w czwartek w USA – podała telewizja CNN. Od początku epidemii Covid-19 w tym kraju zmarło...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

We wpisie na Twitterze Trump wezwał General Motors do otwarcia zakładu w Lordstown w stanie Ohio lub w innym miejscu i „natychmiastowego rozpoczęcia produkcji respiratorów”. Podobny apel skierował do Forda.

Te koncerny samochodowe „powiedziały, że dostarczą 40 tys. pilnie potrzebnych respiratorów »bardzo szybko«. Teraz mówią, że będzie to tylko 6 tys. pod koniec kwietnia i chcą za to dużych pieniędzy” – dodał prezydent.

General Motors i Ford, każda firma osobno, ogłosiły w tym tygodniu współpracę z innymi spółkami w celu produkcji respiratorów. General Motors w piątek poinformował, że urządzenia te będzie produkował w zakładzie w Kokomo w Indianie i dostarczy je w przyszłym miesiącu.

Poszczególne stany rywalizują w USA o sprzęt medyczny i środki ochronne, których ceny rosną. Gubernatorzy i lekarze ostrzegają, iż niedługo w wielu stanach może zabraknąć respiratorów i łóżek szpitalnych i wzywają Trumpa do uruchomienia większego wsparcia federalnego.

źródło:

Zobacz więcej