RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Obawiasz się kupionego luzem pieczywa? Jest na to sposób

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował w piątek informację w sprawie wyrobów piekarniczych (fot. Shutterstock/aerogondo2)

Nie ma doniesień naukowych wskazujących na zakażenie koronawirusem drogą pokarmową, ale jeśli obawiamy się kupionego luzem pieczywa, włóżmy je do nagrzanego piekarnika na dwie minuty – radzi GIS.

Koronawirusa przesiedzieć w domu. Psycholog o tym, jak radzić sobie z wahaniami nastroju

W całym kraju obowiązuje zakaz wychodzenia z domu, nieobejmujący jedynie tak niezbędnych sytuacji, jak droga do pracy czy wyjście na zakupy lub do...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował w piątek informację w sprawie wyrobów piekarniczych. Ma ona związek z obawami klientów kupujących pieczywo luzem.

GIS wskazał, że nie ma żadnych doniesień naukowych wskazujących na zakażenie koronawirusem drogą pokarmową. Jednocześnie inspektorat przypomniał o konieczności zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny polegających na używaniu w punktach sprzedaży pieczywa rękawiczek lub torebek jednorazowych.

GIS poinformował, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości bądź obaw, wystarczy umieścić kupione pieczywo na około dwie minuty w piekarniku nagrzanym wcześniej do temperatury 180-200°C.

Dostępne źródła naukowe wskazują, że wirusy ulegają inaktywacji (tracą aktywność lub określone właściwości – red.) w temperaturze 60-70°C.

źródło:

Zobacz więcej