RAPORT

Kampania 2020

Minister rozwoju: Nie zabraknie środków na pomoc dla tych, którzy spełniają kryteria

W Sejmie odbyło się czytanie projektów ustaw tzw. tarczy antykryzysowej (fot. PAP/Leszek Szymański)

– Przygotowaliśmy rozwiązania, które mają sprawić, że przez ten trudny okres przeprowadzimy zarówno pracowników, jak i pracodawców, w miarę możliwości suchą stopą – powiedziała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Nie zabraknie środków na dostarczenie pomocy tym, którzy spełniają dzisiaj kryteria – dodała. W Sejmie w piątek odbyło się czytanie projektów ustaw tzw. tarczy antykryzysowej.

Sondaż: Ogromny wzrost społecznego zaufania do ministra Szumowskiego

Prezydentowi Andrzejowi Dudzie ufa 62 proc. badanych, zaś premierowi Mateuszowi Morawieckiemu – 59 proc. Na podium w rankingu Polacy umieszczają...

zobacz więcej

W piątek w Sejmie trwa pierwsze czytanie rządowych projektów ustaw składających się na tzw. tarczę antykryzysową przygotowaną przez rząd w związku z koronawirusem.

– Zdajemy sobie doskonale sprawę, w jakiej sytuacji znajduje się dzisiaj polska gospodarka – powiedziała Emilewicz, prezentując proponowane rozwiązania. Jej zdaniem pandemia koronawirusa i jej społeczne konsekwencje będą doświadczeniem pokoleniowym. – Mam nadzieję, że zdamy egzamin z tego doświadczenia – dodała.

– W naszej ustawie nie chodzi wyłącznie o gospodarkę, ale o cały stan naszego życia społecznego. Bo koszty społeczne i gospodarcze będziemy i już ponosimy wszyscy – powiedziała.

Jej zdaniem, największe koszty zapewne poniesie pokolenie tych osób, którzy nie mają jeszcze ustabilizowanej sytuacji zawodowej i materialnej - 20, 30, a może także 40-latkowie.

Nitras skłamał. Groźba rządów PO z Konfederacją rzeczywiście padła [WIDEO]

– Nie będziemy się (…). Jak będziemy rządzić z Konfederacją, to my się zajmiemy Polską, a oni wami – słychać na dzisiejszym nagraniu z sali...

zobacz więcej

– Rozwiązaniami, które proponujemy, staraliśmy się objąć wszystkich pracowników i pracodawców. Oczywiście same ustawy nie wystarczą. (...) Będziemy znowu, jak 40 lat temu, próbować budować solidarność. Będziemy tej solidarności bardzo potrzebować. Solidarności młodszych ze starszymi, między pracodawcą a pracownikiem, między przedstawicielami administracji – a obywatelami – mówiła.

– Dlatego przygotowaliśmy rozwiązania, które mają sprawić, że przez ten trudny okres przeprowadzimy zarówno pracowników, jak i pracodawców w miarę możliwości, jak tylko to będzie możliwe, suchą stopą (...) Tworzymy elastyczne ramy do tego, aby tę pomoc dostarczyć – dodała minister.

Jednym z elementów jest stworzenie Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, w celu wsparcia realizacji zadań związanych z przeciwdziałaniem skutkom epidemii. Fundusz jest państwowym funduszem celowym, którego dysponentem jest Prezes Rady Ministrów.

– Nie zabraknie środków na dostarczenie pomocy tym wszystkim, którzy spełniają dzisiaj kryteria, aby tą pomocą (mogli) zostać objęci – mówiła minister.

źródło:
Zobacz więcej