RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Droga Krzyżowa na placu św. Piotra. Wielki Tydzień bez wiernych

Te bezprecedensowe zmiany, wynikające z pandemii koronawirusa, ogłosił Watykan publikując pełny program papieskich uroczystości Wielkiego Tygodnia (fot. Reuteres/Vatican Media)

W tym roku na placu Świętego Piotra, a nie w Koloseum odbędzie się nabożeństwo Drogi Krzyżowej z papieżem Franciszkiem. W Wielki Czwartek nie będzie mszy Krzyżma Świętego, a msza Wieczerzy Pańskiej inaugurująca Triduum Paschalne odprawiona zostanie w Watykanie.

Droga krzyżowa w czasach koronawirusa: Kościół zaprasza na transmisje online

Zgodnie z rozporządzeniem władz państwowych, w obrzędach religijnych – nie licząc osób sprawujących nabożeństwo – może brać udział nie więcej niż...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Wszystkie uroczystości Wielkiego Tygodnia odbędą się w Watykanie bez udziału wiernych i będą transmitowane.

Te bezprecedensowe zmiany, wynikające z pandemii koronawirusa, ogłosił Watykan publikując pełny program papieskich uroczystości Wielkiego Tygodnia. Jak wyjaśniono, z powodu tej nadzwyczajnej sytuacji uwzględnione zostały w nim niedawne zalecenia Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

W Niedzielę Palmową 5 kwietnia o godzinie 11.00 papież odprawi mszę w bazylice Świętego Piotra.

Z programu Wielkiego Czwartku zgodnie z zaleceniem Kongregacji wykreślono poranną mszę Krzyżma Świętego, w trakcie której święcone są oleje używane do sakramentów. Msza ta była zawsze odprawiana w bazylice watykańskiej z udziałem kapłanów, których święto przypada tego dnia.

Papież pomodli się przy krucyfiksie, który wyzwolił Rzym od zarazy

Już raz krucyfiks z kościoła San Marcellino al Corso uratował Rzym przed zarazą dżumy. Teraz papież Franciszek chce się przy nim pomodlić o ustanie...

zobacz więcej

Po raz pierwszy od początku swego pontyfikatu Franciszek odprawi w Wielki Czwartek w Watykanie, a nie poza nim, Mszę Wieczerzy Pańskiej. Od 2013 roku przewodniczył jej w więzieniach, w klinikach, ośrodkach dla uchodźców.

W Wielki Piątek tradycyjnie w bazylice odbędzie się po południu Nabożeństwo Męki Pańskiej. Następnie, o godzinie 21.00 papież przewodniczyć będzie Drodze Krzyżowej; po raz pierwszy nie w Koloseum, ale na placu Świętego Piotra.

W Wielką Sobotę o godz. 21 w bazylice odbędzie się msza Wigilii Paschalnej. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, także w bazylice watykańskiej, Franciszek odprawi mszę o godz. 11.00, po której udzieli błogosławieństwa Urbi et Orbi, czyli Miastu i światu.

źródło:

Zobacz więcej