RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

OECD: Miesiąc zastoju dużej gospodarki to spowolnienie o 2 proc. PKB

Organizacja wezwała do „podjęcia szybkich kroków”, które mogą zapobiec skutkom gospodarczym epidemii (fot. Shutterstock/jo.pix)

Każdy miesiąc zastoju dużej gospodarki, spowodowany pandemią koronawirusa oznacza spowolnienie rocznego wzrostu o 2 proc. PKB tego państwa – ogłosiła Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Więcej małych i średnich przedsiębiorstw, które nie dostają na czas pieniędzy od kontrahentów

Po wybuchu pandemii koronawirusa liczba przedsiębiorców z sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), którzy mają problemy z terminowym...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

– Nasze najnowsze obliczenia wskazują, że zatrzymanie (aktywności gospodarki) przekłada się bezpośrednio na poszczególne sektory odpowiadające maksymalnie za jedną trzecią dużych gospodarek – powiedział sekretarz generalny OECD Angel Gurria zwracając się w czwartek do przywódców krajów G20. Jego wystąpienie zostało opublikowane w piątek.

– Sam sektor turystyczny musi się liczyć ze spadkiem dynamiki rzędu 50 do 70 proc. (w ciągu miesiąca zastoju). Wiele gospodarek wpadnie w recesję – dodał.

Na początku marca OECD ogłosiła, że koryguje w dół prognozy rozwoju światowej gospodarki w związku z negatywnym wpływem epidemii na niektóre sektory, a zwłaszcza na produkcję przemysłową i turystykę.

Światowe PKB w 2020 roku wzrośnie prawdopodobnie o 2,4 proc. a nie - jak przewidywano w listopadzie – o 2,9 proc. – podała OECD, zastrzegła jednak, że gdyby doszło do długotrwałej epidemii, która ogarnęłaby region Azji i Pacyfiku, Europę i Amerykę Północną, to globalny wzrost w tym roku może spowolnić o 1,5 proc.

Organizacja wezwała rządy do „podjęcia szybkich kroków”, które mogą zapobiec negatywnym skutkom gospodarczym epidemii.

źródło:

Zobacz więcej