RAPORT

Pogarda

Szef WHO pomagał już tuszować epidemie cholery

Tedros Ghebreyesus został szefem WHO dzięki lobbingowi Chin (fot. Kyodo News via Getty Images)
Tedros Ghebreyesus został szefem WHO dzięki lobbingowi Chin (fot. Kyodo News via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

W dobie pandemii koronawirusa oczy świata zwrócone są na szefa WHO dr Tedrosa Ghebreyesusa. Media ujawniają, że etiopski lekarz ma swoje za uszami. Oprócz tego, że pomagał Chinom bagatelizować skalę obecnej epidemii, w przeszłości był oskarżany o tuszowanie aż trzech epidemii cholery w swojej ojczyźnie, gdy był ministrem zdrowia.

Już nie Chiny ani Włochy. Nowy kraj z największą liczbą zakażeń koronawirusem

Co najmniej 246 osób zakażonych koronawirusem zmarło w czwartek w USA – podała telewizja CNN. Od początku epidemii Covid-19 w tym kraju zmarło...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Ghebreyesus, ekspert od malarii, był szefem etiopskiego resortu zdrowia od 2005 do 2012 r. Media wskazują, że pełniąc urząd miał tuszować wystąpienie trzech epidemii cholery w tym kraju – w 2006, 2009 i 2011 r.

Rząd wskazywał wówczas, że faktyczna epidemia była tylko przypadkami ostrej biegunki wodnistej, która w praktyce jest jednym z symptomów cholery. Zmarły wówczas setki zakażonych groźną bakterią.

Sprawa wyszła na jaw, gdy Ghebreyesus starał się w 2017 r. o funkcję szefa WHO. Etiopczyk bronił się, że jego przeciwnicy „prezentują typowy kolonialny sposób myślenia, mający na celu wygraną za wszelką cenę i zdyskredytowanie kandydata z kraju rozwijającego się”.

Ghebreyesus został szefem jednej z najważniejszych agend ONZ m.in. dzięki lobbingowi Chin.

Nie przeszkodziła mu kampania w mediach społecznościowych #NoTedros4WHO. Wskazywano w niej, że Ghebreyesus był w latach 2012-16 szefem MSZ Etiopii, w której dochodziło do antyrządowych protestów. Wielu ich uczestników zostało zabitych przez służby bądź wtrąconych do więzienia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej