RAPORT

Pogarda

Nie idź – zadzwoń. Teleporady ws. koronawirusa zamiast wizyty w przychodni

Podczas konsultacji na odległość chorzy uzyskają wskazówki,  zwolnienie czy e-receptę (fot. arch.PAP/DPA)
Podczas konsultacji na odległość chorzy uzyskają wskazówki, zwolnienie czy e-receptę (fot. arch.PAP/DPA)

Najnowsze

Popularne

Narodowy Fundusz Zdrowia apeluje, by ograniczyć wizyty w placówkach medycznych i korzystać z teleporad i konsultacji online. Teleporad udzielają interniści, ale też specjaliści – kardiolodzy, onkolodzy czy neurolodzy. Rekomendowane jest też odroczenie obowiązkowych szczepień u dzieci.

Koronawirus. ZUS o rodzicach, którym kończy się dodatkowy 14-dniowy zasiłek opiekuńczy

Rodzice, którzy wykorzystali dodatkowy zasiłek opiekuńczy, mogą złożyć wniosek o wypłatę tego świadczenia na kolejny okres; wnioski te rozpatrywane...

zobacz więcej

Jeśli zaobserwujemy u siebie objawy jakiejkolwiek infekcji lub inny problem ze zdrowiem (ale niewymagający pilnej interwencji pogotowia) w pierwszej kolejności powinnyśmy zadzwonić do przychodni POZ. Listę placówek medycznych, które udzielają teleporad można znaleźć na stronie NFZ lub pod numerem 800-190-590.

Podczas wstępnej rozmowy telefonicznej lekarz powinien przeprowadzić ankietę wstępnej kwalifikacji w kierunku zakażenia SARS CoV-2. Potem przejdzie do konsultacji. Może też poprosić nas o przesłanie zdjęcia, np. wysypki.

Jeśli lekarz uzna, że niezbędna jest wizyta w placówce, pacjent zostanie umówiony na konkretną godzinę.

Teleporady dotyczą także pacjentów kontynuujących leczenie choroby przewlekłej, którzy są pod stałą opieką np. kardiologa. Podczas konsultacji na odległość chorzy uzyskają wskazówki, zwolnienie czy e-receptę.

Takie rozwiązania mają ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem, ale też skrócić kolejki.

– Dzięki zdalnemu kontaktowi pacjenta ze swoim lekarzem, znacznie ograniczamy możliwość rozprzestrzeniania się koronawirusa – wyjaśnia Adam Niedzielski, prezes NFZ. I podkreśla, że teleporada zwiększa bezpieczeństwo pacjentów i personelu medycznego, a jest traktowana na równi z wizytą w gabinecie lekarskim.

Aby ograniczyć ryzyko zakażenia, Minister Zdrowia oraz Główny Inspektor Sanitarny zarekomendowali odroczenie szczepień obowiązkowych w ramach Programu Szczepień Ochronnych u dzieci na 30 dni od wydania komunikatu, tj. do 18 kwietnia 2020 r.

Chodzi o ograniczenie skupisk dzieci i rodziców w przychodniach. Dopuszcza się wykonane szczepienia w sytuacji uzasadnionych przesłanek medycznych, ale o tym decyduje zawsze lekarz.

Wiele poradni specjalistycznych dzwoni teraz przed umówionymi wizytami i pyta, czy konsultacja jest niezbędna. Jeśli jest taka możliwość, zostaje przełożona.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej