RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Politycy PO i bliscy jej dziennikarze twórcami hejterskiej strony SokzBuraka. Jest potwierdzenie

Marcin Bosacki, Jarosław Marciniak, Magdalena Jethon, Krzysztof Łuszczewski, Przemysław Szubartowicz, Marcin Mycielski (fot. PAP; Twitter/ODFoundation)

„Wstawiałam tam wywiady z politykami; nigdy nie godziłam się na hejt” – zapewnia była działaczka Platformy Obywatelskiej Aleksandra Wasilewska. Jest ona jedną z kilkunastu osób, które redagowały bądź redagują profil SokzBuraka, prezentujący fakenewsowe i nienawistne treści na Facebooku. Wśród nich są m.in. senator PO Marcin Bosacki, kandydat do Sejmu z list KO Jarosław Marciniak (KOD) i sympatyzujący z PO dziennikarze: Przemysław Szubartowicz (pracownik TVP i Polskiego Radia za rządów PO-PSL), była dyrektor „Trójki” Magdalena Jethon, pisząca w „GW” Katarzyna Mortoń czy prowadząca kanały PO w mediach społecznościowych współpracowniczka Sławomira Neumanna Beata Kurek.

Od pewnego czasu mówiło się o powiązaniach Platformy Obywatelskiej ze znaną z nienawistnych komentarzy – atakujących głównie PiS i prezydenta Andrzeja Dudę – stroną. Na te koneksje wskazywała m.in. właśnie Wasilewska, wprost zarzucając władzom swojej byłej partii kłamstwo ws. negowania współpracy z Sokiem z Buraka.

Opublikowane w piątek zrzuty ekranów (wykonane w czasie kampanii europejskiej, gdy PO i PSL szły razem do wyborów) potwierdzają te pogłoski. Zawarte na nich informacje nie są publicznie dostępne, stąd ich autorem prawdopodobnie jest jedna z osób pracująca wcześniej w ramach tego hejterskiego projektu.

Na liście znalazło się kilkunastu redaktorów strony i kilku administratorów.

„Mistrzowie hejtu i obłudy w formie”. „Sok z buraka” znów atakuje prezydenta

Hejterski profil „Sok z buraka” znów zaatakował prezydenta, pytając na Twitterze „czy to prawda, że Andrzej Duda miał intymne relacje ze swoimi...

zobacz więcej

Administratorzy: 

Mariusz Kozak-Zagozda – założyciel, twórca SokzBuraka, sowicie wynagradzany przez partię Platforma Obywatelska w ramach pracy klubu parlamentarnego, kolejnych kampanii wyborczych oraz przez związany z PO warszawski ratusz Rafała Trzaskowskiego i spółki miejskie
oraz: Rosa Potyra, Marzenna Kowalska i Gabriel Helen.

Redaktorzy: 
Marcin Bosacki – senator PO, były dyplomata, rzecznik Radosława Sikorskiego, były dziennikarz „Gazety Wyborczej” 
Beata Kurek – pracownica Biura Prasowego KP PO, była asystentka Sławomira Neumanna, prowadząca kanały PO w mediach społecznościowych
Jarosław Marciniak - sekretarz generalny Komitetu Obrony Demokracji, kandydat KO do Sejmu w 2019 r. 
Magdalena Jethon – do stycznia 2016 r. dyrektorka Trójki 
Krzysztof Łuszczewski - były dyrektor IV Programu Polskiego Radia
Przemysław Szubartowicz - do marca 2016 r. prowadzący audycje w TVP i Polskim Radiu, redaktor naczelny sprzyjającego PO serwisu wiadomo.co
Katarzyna Mortoń – aktywistka KOD w Brukseli, autorka tekstów w „GW”
Marcin Mycielski – działacz Fundacji Otwarty Dialog i KOD, były korespondent „Gazety Wyborczej”, aktualnie zaangażowany w kampanię prezydencką Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. „Marcin Mycielski będzie szefem w sztabie Małgorzaty Kidawy-Błońskiej na Belgię” - poinformował 12 lutego były europoseł PO, Krzysztof Lisek.
Daniel Bar – w rzeczywistości Daniel Baron, powiązany z PO dziennikarz z Jasła
oraz: Krzysztof Romaniak, Michał Kuczyński, Max Wudecki, Norbert Nowacki, Piotr K. Janicki, Agnieszka Kamińska, Mariusz Mieczysław Potyra i Aleksandra Wasilewska.


Setki tysięcy złotych na sianie nienawiści


Przypomnijmy, że – jak ujawnił tygodnik „Sieci” – Mariusz Kozak-Zagozda jest etatowym pracownikiem Platformy Obywatelskiej (od lutego 2018 r., z pensją około 9 tys. zł). Od tego samego momentu współpracuje też z klubem parlamentarnym PO (później POKO, ze stałym wynagrodzeniem prawie 6 tys. zł). Warszawski ratusz zatrudnia go od kwietnia zeszłego roku w Biurze Marketingu (pensja: między 5,5 a 7,5 tys. zł), dodatkowo współpracował z komitetami wyborczymi Koalicji Obywatelskiej w wyborach samorządowych i Koalicji Europejskiej przy eurowyborach (zarobił tam odpowiednio 45 tys. zł i 30 tys. zł). Razem daje to około 300 tys. zł. Do tego dochodzi 60 tys. ze spółki TBS Warszawa Południe.

„Sok z Buraka – ryzykowny ruch, ale KO może się opłacać”

– Jeżeli osoba, która była zatrudniona w tym portalu i go tworzy, i tworzy też różne, bardzo niestosowne, seksistowskie i czasami rzeczywiście...

zobacz więcej

Kilka nazwisk z opublikowanej w piątek listy dotąd jednak nie pojawiało się w kontekście prowadzenia hejterskiego profilu. Tak było choćby w przypadku senatora Platformy Obywatelskiej Marcina Bosackiego, działaczki tej partii Beaty Kurek czy dziennikarzy za rządów PO-PSL pracujących w mediach publicznych, dziś znanych z atakowania TVP.


Czy w 2019 r. byli zaangażowani w działalność strony SokzBuraka? Do takiego pytania ustosunkowała się jak dotąd jedynie była działaczka PO z Pomorza Zachodniego Aleksandra Wasilewska.

„Tak, wstawiałam tam wywiady z politykami. Nigdy jednak nie godziłam się na hejt. O czym wszyscy wiedzieli” – oświadczyła w twitterowym wpisie. Wasilewska została zawieszona w prawach członka Platformy na początku stycznia tego roku za krytykę kandydatki ugrupowania na prezydenta Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. 

źródło:
Zobacz więcej