RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Most powietrzny z Chinami będzie przewoził towary do ochrony medycznej

Brakiem środków ochrony i medykamentów boryka się cała Europa (fot. Thomas Lohnes/Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

– Most powietrzny Polska-Chiny będzie funkcjonował do chwili, kiedy nasz kraj będzie miał zapewnione wszystkie potrzebne środki ochrony medycznej – zapowiedział Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Koronawirus. Kwarantanna również dla pracowników przekraczających granicę

Od północy osoby, które z powodu zatrudnienia na terenie innego kraju przekraczają granicę, po znalezieniu się w Polsce są obejmowane...

zobacz więcej

Gość TVP Info zaznaczył, że z brakiem środków ochrony i medykamentów boryka się cała Europa, natomiast Chiny są ich największym producentem. Stałe połączenie, które ma zostać otwarte w przyszłym tygodniu, będzie działało do chwili uzupełnienia wszystkich braków w polskich placówkach zdrowia.

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów podkreślił, że sprzęt z Chin trafi przede wszystkim do placówek zdrowia, które tygodniowo zużywają miliony maseczek i kombinezonów ochronnych.

– W pierwszym rzędzie ten sprzęt będzie dystrybuowany przez Ministerstwo Zdrowia do szpitali jednoimiennych, czyli tych zakaźnych szpitali, które są przeznaczone dla chorych zaatakowanych koronawirusem. W dalszej kolejności otrzymają je pozostałe placówki szpitalne i służby, takie jak straż graniczna, policja, wojsko – czyli te służby, które w dzisiejszych dniach zapewniają normalne funkcjonowanie państwa, szczelność granic, weryfikują kwarantannę – mówił Michał Dworczyk.

W czwartek na warszawskim Lotnisku Chopina wylądowały pierwsze samoloty, którymi do kraju przetransportowano materiały wspomagające walkę z pandemią koronawirusa. Wśród kupionych środków ochronnych jest 1,7 mln maseczek ochronnych, ponad 40 tys. kombinezonów, 10 tys. gogli oraz 416,5 tys. rękawic.

źródło:
Zobacz więcej