RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

„Przesuwamy wybory, ale na wiosnę przyszłego roku”. Wicepremier rzuca propozycję

Jesienią sytuacja wywołana koronawirusem może być trudniejsza niż obecnie – ocenia wicepremier Jarosław Gowin (fot. arch. PAP/Łukasz Gągulski)

Uczciwe postawienie sprawy przesunięcia wyborów prezydenckich w Polsce to wybory za rok na wiosnę – oświadczył wicepremier Jarosław Gowin. W Radiu Plus lider Porozumienia powiedział, że jeśli opozycja zgodziłaby się na taki termin, przekonywałby do niego Zjednoczoną Prawicę.

Zmiana kandydata KO? Schetyna: Przesunięcie wyborów wszystko otworzy na nowo

Jeżeli termin wyborów prezydenckich zostanie przełożony, niepewna może być pozycja Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, kandydatki Koalicji Obywatelskiej....

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego przypomniał, że na dziś decyzji o przesunięciu wyborów nie ma.

– Nie ma decyzji na „tak”, ale przedwcześnie jest, żeby podejmować decyzję na „nie” – podkreślił. Przypomniał, że wprowadzenie stanu nadzwyczajnego przesuwa wybory.

Gowin ocenił, że proponowane przez niektóre środowiska przesunięcie terminu wyborów na jesień tego roku może być niefortunne. Jak wskazał, część epidemiologów prognozuje, że przypadnie wówczas druga fala zarażeń koronawirusem.

– Dzisiaj mamy podejmować decyzję, że będziemy zmuszać Polaków do głosowania jesienią, kiedy być może sytuacja będzie znacznie trudniejsza niż obecnie? – pytał.

Dlaczego data wyborów pozostaje bez zmian? „GW” demaskuje

„Gazeta Wyborcza” twierdzi, że wie, dlaczego Prawo i Sprawiedliwość sprzeciwia się przeniesieniu wyborów prezydenckich zaplanowanych na 10 maja....

zobacz więcej

Jednocześnie wyraził przekonanie, że jesienią, „powinniśmy koncentrować się na walce z katastrofalnymi skutkami gospodarczymi pandemii wirusa”.

– Uczciwe postawienie sprawy powinno brzmieć: dobrze, przesuwamy wybory, ale na wiosnę przyszłego roku – czyli o rok – ocenił Gowin.

– I jeśli opozycja poparłaby takie rozwiązanie, to ja będę przekonywał moich kolegów ze Zjednoczonej Prawicy, że warto ten scenariusz rozważyć – zapewnił.

źródło:

Zobacz więcej