RAPORT

Demaskujemy fake newsy

Obchody Międzynarodowego Dnia Teatru przeniesione do internetu

Obchody Międzynarodowego Dnia Teatru przeniesione do Internetu (fot. PAP/Andrzej Grygiel)

Z powodu epidemii koronawirusa przypadający w piątek Międzynarodowy Dzień Teatru nie będzie obchodzony przed pomnikiem Leona Schillera w centrum Łodzi – poinformował Wydział Kultury Urzędu Miasta. Obchody przeniesiono do internetu. Zaplanowano audycje w ramach projektu „Z Schillerem online”.

Koronawirus w Polsce: liczba zakażonych wzrosła do blisko 1250

Pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych potwierdzono w Polsce 23 nowe przypadki zakażeń koronawirusem – poinformowało w piątek rano...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Zwykle z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru (MDT) artyści łódzkich scen, szefowie i pracownicy teatrów, krytycy i miłośnicy Melpomeny spotykali się przed pomnikiem Leona Schillera w centrum miasta. W tym roku z powodu epidemii koronawirusa spotkania nie będzie – poinformowała Monika Kamieńska z Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi (UMŁ).

Obchody przeniesiono do internetu. Uroczystości zatytułowano: „Bądźmy razem”, chociaż w sieci funkcjonuje nazwa „Z Schillerem online”.

W sieci można obejrzeć spektakle teatralne i imprezy z okazji MDT dla dzieci i dorosłych. Można wusłuchać „Calineczki” Teatru Piccolo,  „Do wyboru, do koloru – Teatr Pinokio w sieci”, a także fragmenty książki „Ja i moja siostra Klara” czytane przez Urszulę Bińkowską.

Warto również zapoznać się dyskusją o teatrze z udziałem Krystiana Lupy, prof. Anny Kuligowskiej-Korzeniewskiej, Magdy Szpecht, i Pawła Sztarbowskiego goszczących w programie „Przystań w kulturze” na antenie TVP3 Łódź.

Z okazji MDT Polskie Radio Łódź wyemituje słuchowisko na podstawie „Zemsty” Aleksandra Fredry.

Poza tym w sieci, w ramach akcji „Z Schillerem online” łódzcy artyści złożą sobie życzenia z okazji MDT, będzie również premiera nowej piosenki o lokalnych scenach.

Koronawirus. Kwarantanna również dla pracowników przekraczających granicę

Od północy osoby, które z powodu zatrudnienia na terenie innego kraju przekraczają granicę, po znalezieniu się w Polsce są obejmowane...

zobacz więcej

W wirtualnym świecie teatru widzowie zobaczą również kilka spektakli, m.in.: „Brancz”  – komedię, którą kilka lat temu napisał Juliusz Machulski specjalnie dla Teatru Powszechnego w Łodzi, a w ramach „Dobranocki” najmłodsi poznają „Pinokia” z Teatru Pinokio i posłuchają „Szeptanek” z Teatru Arlekin w Łodzi. 
Więcej szczegółów na temat internetowych przekazów z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru można znaleźć na stronie łódzkiego Urzędu Miasta. W sumie zaplanowano kilkanaście imprez, które są częścią projektu „Z Schillerem online”.

Leon Schiller od prawie 60 lat jest patronem łódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru (MDT). Ten polski reżyser, krytyk, teoretyk, scenarzysta teatralny i radiowy oraz autor dramatów, jeszcze przed II wojna światową był pedagogiem i kształcił reżyserów. Leon Schiller w latach 1946-49 sprawował funkcję rektora Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Łodzi, która była poprzedniczką słynnej łódzkiej filmówki, czyli Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Dziś szkoła nosi imię Leona Schillera.

Międzynarodowy Dzień Teatru ustanowiono w czerwcu 1961 r. podczas 9. Światowego Kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach. Pomysłodawcą MDT był Arvi Kivimaa, prezydent Fińskiego Instytutu ITI.

Datę 27 marca wybrano na pamiątkę rocznicy otwarcia Teatru Narodów w Paryżu. MDT jest obchodzony w ponad 100 ośrodkach teatralnych na całym świecie.

źródło:

Zobacz więcej