RAPORT

Pogarda

Koronawirus. ZUS o rodzicach, którym kończy się dodatkowy 14-dniowy zasiłek opiekuńczy

Ponadto rodzice mogą wystąpić o zasiłek opiekuńczy na ogólnych zasadach – w takim przypadku będzie on przysługiwał w ramach limitu 60 dni w roku kalendarzowym (fot. SHutterstock/Syda Productions)
Ponadto rodzice mogą wystąpić o zasiłek opiekuńczy na ogólnych zasadach – w takim przypadku będzie on przysługiwał w ramach limitu 60 dni w roku kalendarzowym (fot. SHutterstock/Syda Productions)

Najnowsze

Popularne

Rodzice, którzy wykorzystali dodatkowy zasiłek opiekuńczy, mogą złożyć wniosek o wypłatę tego świadczenia na kolejny okres; wnioski te rozpatrywane będą po wejściu w życie znowelizowanych przepisów specustawy związanej z zagrożeniem koronawirusem – poinformował w komunikacie Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Minister rodziny o tym, jak uzyskać zasiłek opiekuńczy w czasie pandemii

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg poradniku TVP Info dotyczącym koronawirusa mówiła o zasadach przyznawania zasiłku...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Zgodnie z przyjętą w marcu specustawą, w przypadku zamknięcia przedszkola, żłobka lub szkoły z powodu zagrożenia koronawirusem, rodzice dziecka w wieku do ukończenia 8 lat mogą skorzystać z dodatkowego 14-dniowego zasiłku opiekuńczego. Na podstawie decyzji o zamknięciu szkół, żłobków i przedszkoli do świąt wielkanocnych, trwają prace nad wydłużeniem zasiłku o kolejne dni. Nowe rozwiązania mają obowiązywać z mocą wsteczną od 26 marca 2020 roku.

W tej sytuacji – wskazano w komunikacie ZUS – rodzice, którym kończy się dodatkowy 14-dniowy zasiłek opiekuńczy, mogą złożyć wniosek o wypłatę świadczenia na kolejny okres taką samą drogą jak dotychczas. Zostanie on rozpatrzony po wejściu w życie znowelizowanych przepisów.

Ponadto rodzice mogą wystąpić o zasiłek opiekuńczy na ogólnych zasadach – w takim przypadku będzie on przysługiwał w ramach limitu 60 dni w roku kalendarzowym. Aby go uzyskać, należy wypełnić formularz, który jest na stronie ZUS - Z-15A i oświadczenie o zamknięciu placówki. Jednak, jak wskazuje ZUS, po wejściu w życie nowych przepisów, okres ten zostanie rozliczony jako dodatkowy zasiłek i nie będzie wliczany do puli 60 dni.

Oświadczenie o dodatkowym zasiłku opiekuńczym można złożyć przez internet. Osoba prowadząca pozarolniczą działalność albo współpracująca z prowadzącą działalność, dla której płatnikiem zasiłku jest ZUS, może wysłać oświadczenie elektronicznie – przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

O korzystaniu z zasiłku pracownik powinien poinformować pracodawcę, zleceniobiorca – zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność gospodarczą ZUS – przypomniano w komunikacie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej