RAPORT

Demaskujemy fake newsy

Koronawirus. MF planuje ułatwienia dla podatników posługujących się kasami fiskalnymi

MF tłumaczy, że proponowana zmiana związana jest ze stwierdzonymi problemami, jakie mogą pojawić się przy wypełnianiu wymogów zawartych w przepisach rozporządzenia przez podatników stosujących kasy rejestrujące (fot. Shutterstock/stockfour)

Ministerstwo Finansów planuje wprowadzenie ułatwień dla podatników posługujących się kasami fiskalnymi. Nie będą musieli wykazywać w ewidencji odrębnie paragonów uznanych za faktury uproszczone – przewiduje projekt rozporządzenia ministra finansów.

Rosną góry niezapłaconych faktur. Firmy obawiają się koronawirusa

Ponad jedna piąta firm już nie płaci dostawcom, choć mogłaby to zrobić, bo ma jeszcze z czego. Firmy wolą jednak trzymać pieniądze na czarną...

zobacz więcej

Chodzi o zmianę rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług. Projekt zmian opublikowano w czwartek na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Jak wyjaśnia MF, ma on charakter techniczny.

– Projektowana propozycja wprowadza ułatwienie dla podatników w wywiązywaniu się z obowiązków w zakresie danych w deklaracjach i w ewidencji. Do 31 grudnia 2020 r. podatnicy posiadający kasy rejestrujące nie będą obowiązani do wykazywania w nowym JPK_VAT odrębnie paragonów uznanych za faktury uproszczone – informuje Ministerstwo Finansów w Ocenie Skutków Regulacji projektu.

W uzasadnieniu do niego napisano, że projekt przewiduje, iż podatnicy do końca tego roku nie wykazują w ewidencji wysokości podstawy opodatkowania i wysokości podatku należnego wynikających z paragonów fiskalnych uznanych za faktury tzw. faktury uproszczone, wystawionych przy użyciu kasy rejestrującej oraz danych i oznaczeń związanych z tymi fakturami.

Aby skorzystać z takiego rozwiązania w tym okresie - tłumaczy MF – wartość sprzedaży bez podatku (netto) oraz wysokość podatku należnego muszą zostać ujęte w zbiorczych informacjach z ewidencji sprzedaży.

W życie ma wejść „Tarcza antykryzysowa”. Sprawdź, jakie rozwiązania przewiduje

Ochrona zatrudnienia, zachowanie płynności w firmach, w tym m.in. przez pokrycie przez państwo składek na ZUS i dopłaty do wynagrodzeń – to...

zobacz więcej

– Zgodnie zatem z projektowaną zmianą wszyscy podatnicy będą stosować przepisy (...) rozporządzenia w odniesieniu do paragonów fiskalnych uznanych za faktury (...) ustawy o VAT - od 1 stycznia 2021 r. – wyjaśniają autorzy projektu.

MF tłumaczy, że proponowana zmiana związana jest ze stwierdzonymi problemami, jakie mogą pojawić się przy wypełnianiu wymogów zawartych w przepisach rozporządzenia przez podatników stosujących kasy rejestrujące.

Zaznaczono, że zmiana ta ma na celu uproszczenia obowiązków administracyjnych dla podatników w obecnie powstałym trudnym okresie, tj. rozprzestrzenianiem się zakażeń koronawirusem i utrudnieniami w prowadzeniu działalności gospodarczej przez podatników.

Ponadto, projekt zakłada zmianę terminu wejścia w życie rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług z 1 kwietnia 2020 r. na 1 lipca 2020 r. Związane jest to z założeniem przyjętym do zmian przepisów ustawy o VAT, czyli odroczeniem obowiązku składania nowego pliku JPK_VAT (deklaracja wraz z ewidencją) do 1 lipca 2020 r. dla wszystkich podatników.

– Zmiany wprowadzane w rozporządzeniu są korzystne dla społeczeństwa i nie naruszają zasady demokratycznego państwa prawnego. Wprowadzane rozwiązanie przyczyni się do poprawy warunków prowadzenia działalności gospodarczej przez przedsiębiorców – zaznaczono.

źródło:

Zobacz więcej