Raport

Epidemia koronawirusa

Ministerstwo Sprawiedliwości zadowolone z orzeczenia TSUE

Trybunał stwierdził niedopuszczalność wniosków prejudycjalnych dwojga sędziów (fot. arch.PAP/Tomasz Gzell)

Ministerstwo Sprawiedliwości z zadowoleniem przyjęło orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Trybunał stwierdził w czwartek niedopuszczalność dwóch wniosków prejudycjalnych, skierowanych przez sędziów Igora Tuleję i Ewę Maciejewską. Uznał też, że mimo tego nie należy karać sędziów za kierowanie takich pytań.

TSUE odrzucił pytania polskich sądów ws. systemu postępowania dyscyplinarnego

Trybunał Sprawiedliwości stwierdził w wyroku, że wnioski o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym w sprawie systemu postępowania...

zobacz więcej

Jak czytamy w komunikacie ministerstwa, to stanowisko jest zgodne ze stanowiskiem resortu i Prokuratury Krajowej. W opinii Ministerstwa Sprawiedliwości wnioski odbiły się negatywnie na polskim wymiarze sprawiedliwości i przedłużyły postępowania sądowe w naszym kraju.

Ministerstwo pisze, że sędziowie Trybunału przyznali, iż pytania prejudycjalne dotyczące wykładni przepisów proceduralnych unijnego prawa są dopuszczalne, ale wnioski sędziów Tulei i Maciejewskiej nie dotyczyły takiej sytuacji.

W stanowisku resortu czytamy, że sędziowie kierujący pytania błędnie wskazali, że model postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów będzie prowadził do ich usunięcia i do wpływania na orzeczenia sądu. Zdaniem ministerstwa autorzy pytań kierowali się motywami politycznymi.

źródło:
Zobacz więcej