RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Wróciło śmiertelne zagrożenie. Uwaga na wawrzynka wilczełyko

Wawrzyniec wilczełyko pospolicie występuje między innymi w Bieszczadach (fot. Wiki 4.0/Ragnar1904)

Wiele wiosennych roślin zachwyca wyglądem, ale są wśród nich takie, których trzeba się wystrzegać. Do tej grupy należy wawrzynek wilczełyko, którego owoce mogą spowodować śmierć człowieka.

Naukowcy zmutowali muszki. Teraz mogą jeść truciznę

Badacze z Berkeley wprowadzili do jednego z genów muszki owocowej trzy precyzyjne mutacje, które w naturze motylom zwanym monarchami pozwalają...

zobacz więcej

Od lutego w lasach gór i pogórza kwitną krzewy wawrzynka wilczełyko (Daphne mezereum), gatunku z rodziny wawrzynkowatych. W Polsce jest on rośliną rzadką, choć w lasach bieszczadzkich występuje dość pospolicie.

Nazwa „wilczełyko” pochodzi od charakterystycznego dla tej rośliny nadzwyczaj mocnego i wytrzymałego na rozciąganie łyka.

Wawrzynek jest rośliną miododajną i znajduje zastosowanie w medycynie ludowej. Preparaty z kory i owoców stosowane były dawniej w przypadku podrażnienia skóry, w formie okładów.

Jednocześnie roślina jest bardzo niebezpieczna – owoce i liście zawierają dwa trujące glikozydy: dafninę i mezereinę, o bardzo silnym działaniu. Zjedzenie 10-12 dojrzałych owoców może spowodować śmierć dorosłego człowieka, dla dziecka nawet jeden owoc może być dawką śmiertelną.

źródło:
Zobacz więcej