Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

TSUE odrzucił pytania polskich sądów ws. systemu postępowania dyscyplinarnego

Spory w postępowaniach przed sądami krajowymi „nie wykazują żadnego łącznika z prawem Unii” (fot. arch.PAP/Artur Reszko, zdjęcie ilustracyjne)

Trybunał Sprawiedliwości stwierdził w wyroku, że wnioski o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym w sprawie systemu postępowania dyscyplinarnego wobec sędziów są niedopuszczalne.

Opozycja zablokuje pakiet pomocowy? Pełnomocnik Tuska apeluje

Sejm zbierze się, by uchwalić zmiany w regulaminie, które mają pozwolić posłom na pracę w warunkach panującej epidemii koronawirusa. Ci kolejnego...

zobacz więcej

– Wystąpienie przez sędziego krajowego z odesłaniem prejudycjalnym, które okazało się niedopuszczalne, nie może jednak prowadzić do wszczęcia wobec niego postępowania dyscyplinarnego – zaznaczył TSUE.

Chodzi o dwa pytania, które do TSUE skierowały Sąd Okręgowy w Łodzi i Sąd Okręgowy w Warszawie w sprawach niedotyczących prawa europejskiego. Sędziowie, którzy zwrócili się do Luksemburga, wskazywali jednak, że sądy dyscyplinarne mogą stać się narzędziem do usuwania osób wydających wyroki niepodobające się władzy i dlatego potrzebują rozstrzygnięcia.

Trybunał stwierdził natomiast, że spory w postępowaniach przed sądami krajowymi „nie wykazują żadnego łącznika z prawem Unii” i z tego powodu odrzucił pytania. Nie kończy to jednak sporu przed TSUE w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, bo osobną sprawę do TSUE skierowała Komisja Europejska. To postępowanie jest w toku.

źródło:
Zobacz więcej