Raport

Epidemia koronawirusa

Rakiety spadły nieopodal ambasady USA w Bagdadzie

W Iraku wrze (fot. Murtadha Sudani/Anadolu Agency via Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

Co najmniej dwie rakiety typu Katiusza eksplodowały w tzw. zielonej strefie w Bagdadzie, gdzie mieszczą się budynki rządowe i ambasady państw. Nie ma żadnych ofiar – poinformowało irackie wojsko.

Chaos polityczny i koronawirus z Iranu w Iraku

Przeciwnikom irackiego premiera Mohammeda Allawiego udało się zablokować powołanie nowego rządu. Przyczyną była próba odpartyjnienia składu nowego...

zobacz więcej

Według informacji przekazanych przez stronę iracką agencji Associated Press, rakiety wybuchły nieopodal Centrum Dowodzenia w Bagdadzie, gdzie koordynowane są działania irackiej policji i sił zbrojnych. Ośrodek znajduje się kilkaset metrów od amerykańskiej ambasady, która jest częstym obiektem ataków.

Według irackiej armii rakiety zostały wystrzelone z osiedla an-Nahda w Bagdadzie, leżącego około 8 km od ambasady USA.

To kolejny w serii ataków rakietowych w okolicach irackiej stolicy. W miniony wtorek obok amerykańskiej placówki wybuchły trzy rakiety.

Wcześniej dwukrotnie celem ataków baza wojskowa at-Tadżi oraz ośrodek szkoleniowy NATO Basmaja. W wyniku ataków zginęło trzech żołnierzy, a kilkunastu, w tym polski wojskowy, zostało rannych.

Amerykańscy wojskowi podejrzewają, że za zamachami stoi wspierana przez Iran szyicka bojówka Kataib Hezbollah, która w lutym przeprowadziła szturm na amerykańską ambasadę w Bagdadzie.

źródło:

Zobacz więcej