Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Opozycja zablokuje pakiet pomocowy? Pełnomocnik Tuska apeluje

Roman Giertych zaapelował do opozycji o zablokowanie prac Sejmu (fot. arch.PAP/Rafał Guz)

Sejm zbierze się, by uchwalić zmiany w regulaminie, które mają pozwolić posłom na pracę w warunkach panującej epidemii koronawirusa. Ci kolejnego dnia mają zająć się projektem pakietu pomocowego dla polskiej gospodarki, który właśnie został skierowany do Sejmu przez rząd. Procedowanie tarczy antykryzysowej i prac Izby chce storpedować Roman Giertych. Zaapelował do opozycji o „zerwanie kworum w Sejmie”, co w praktyce oznaczałoby zablokowanie głosowania nad rządową ustawą.

Budka o cytacie Kidawy-Błońskiej: To fake news. Na pozew się jednak nie zapowiada

Ubolewam nad tym, że PSL idzie bardzo złą drogą – w ten sposób przewodniczący PO Borys Budka skomentował podawaną przez ludowców wypowiedź...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Uchwalenie ustawy przez Sejm RP wymaga obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów; kworum wynosi więc 230 posłów.

Gdyby w głosowaniu wzięła udział mniejsza liczba posłów, uniemożliwiłoby to przegłosowanie projektu.

W mediach społecznościowych mecenas Roman Giertych, pełnomocnik Donalda Tuska i współpracownik wielu polityków PO, zamieścił „apel do całej opozycji”. Adwokat i były lider LPR domaga się zerwania kworum w Sejmie do czasu – jak zaznacza – „wprowadzenia stanu wyjątkowego i przesunięcia wyborów na prezydenta RP”.

Polityczna hipokryzja w czasach zarazy. Sienkiewicz i Giertych o Kaczyńskim i Dudzie

Ktoś, kogo nazywano „Naczelnikiem Państwa”, w sytuacji ekstremalnie kryzysowej znika – napisał Bartłomiej Sienkiewicz z PO, zarzucając Jarosławowi...

zobacz więcej

Co istotne, dzieje się to w czasie, gdy Sejm ma zajmować się jedną z najważniejszych ustaw w ostatnim czasie – rządowymi projektami związanymi z tzw. tarczą antykryzysową, które zostały przyjęte w czwartek po kilku dniach konsultacji.

Pakiet jest odpowiedzią rządu na kryzys wywołany panującą epidemią koronawirusa.

Szacowany na 212 mld zł projekt opiera się na pięciu filarach. Tworzą je: obrona przed utratą miejsc pracy, wsparcie dla służby zdrowia, bezpieczeństwo systemu finansowego, wsparcie dla przedsiębiorców i inwestycji publicznych.

W realizację pakietu będą zaangażowane takie instytucje, jak Polski Fundusz Rozwoju, Agencja Rozwoju Przemysłu czy Bank Gospodarki Kredytowej.

źródło:
Zobacz więcej