Raport

Epidemia koronawirusa

Koronawirus zagrożeniem dla wszystkich starszych osób

Powikłania są szczególnie niebezpieczne dla seniorów (fot. PAP/Leszek Szymański)

Podczas epidemii koronawirusa zagrożone są wszystkie osoby starsze, również te, które czują się zupełnie dobrze – podkreślają lekarze rodzinni i geriatrzy. Dlatego medycy zwrócili się z prośbą do seniorów o poddanie się samoizolacji i częsty kontakt telefoniczny z najbliższymi.

Koronawirus a alergia: eksperci przestrzegają przed odstawianiem leków

Około 10 proc. pacjentów chorych na astmę odkłada lekarstwa, w tym sterydy, w obawie przed spadkiem odporności i zakażeniem koronawirusem – wynika...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

„Co szósta osoba w naszym kraju wkroczyła w wiek senioralny, a przeszło 2,5 mln osób osiągnęło 75. rok życia. Niestety, rozwijająca się na świecie epidemia SARS-CoV-2 sprawia, że życie seniorów jest szczególnie zagrożone” – czytamy w apelu Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce i Kolegium Lekarzy Specjalistów Geriatrii .

Specjaliści podkreślili w piśmie, że narażone są wszystkie osoby starsze, nawet te czujące się zupełnie dobrze. Jak zaznaczyli, seniorzy narażeni są na powikłania infekcji i dlatego jej uniknięcie ma najważniejsze znaczenie profilaktyczne; dotyczy to też osób z licznymi chorobami, niepełnosprawnościami.

W apelu specjaliści polecają seniorom poddanie się samoizolacji i pozostanie w domach do czasu ustania zagrożenia epidemicznego oraz utrzymywanie częstego kontaktu telefonicznego z najbliższymi.

Koronawirus w szpitalu. Rodzic przy chorym dziecku, jeśli sam jest chory?

Jeśli jest chore dziecko i matka jest też osobą, u której jest wykonany test potwierdzający obecność u niej koronawirusa, to takie osoby jest...

zobacz więcej

Lekarze zalecają, aby w razie konieczności kontaktów z innymi osobami zachować co najmniej dwa metry odległości od rozmówcy. Należy unikać kontaktu z osobami mającymi objawy przeziębienia. W przypadku objawów infekcji – kataru, kaszlu, gorączki lub duszności – trzeba skontaktować się telefonicznie z lekarzem rodzinnym lub innym lekarzem na stałe opiekującym się.

Pozostanie w domach nie oznacza bezczynności – lekarze apelują, aby często spacerować po mieszkaniu i gimnastykować się.

Apel o wsparcie seniorów skierowany jest także do ich otoczenia: rodziny, przyjaciół, sąsiadów, lekarzy, pielęgniarek, a także psychologów, farmaceutów i pracowników socjalnych.

źródło:

Zobacz więcej