Raport

Epidemia koronawirusa

Senat przegłosował rekordową pomoc w związku z pandemią koronawirusa

Szybkie podpisanie ustawy zapowiedział już prezydent Donald Trump (fot. REUTERS/Mary F. Calvert)

Ok. 2 bln dolarów, czyli blisko 10 proc. PKB USA, wart jest przegłosowany przez amerykański Senat pakiet stymulacyjny mający na celu złagodzenie skutków koronawirusa. To największa pomoc finansowa dla gospodarki w historii; media w USA nazywają pakiet „mamucim”.

„Stacja koronawirus”. Nowojorskie metro nadal zatłoczone

Pomimo wprowadzonych ograniczeń wagony nowojorskiego metra nadal są zatłoczone – informuje amerykańska stacja telewizyjna ABC, publikując wideo...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

2 bln dolarów to - zgodnie z danymi Banku Światowego - kwota przewyższająca PKB takich państw, jak Kanada, Rosja czy Brazylia.

Pakiet przewiduje m.in. fundusz o wartości 500 mld dolarów na pomoc dla branż znajdujących się w trudnej sytuacji. Ponadto pakiet przeznacza 350 mld na pożyczki dla małych firm, 250 mld na zwiększoną pomoc dla bezrobotnych i 100 mld dla szpitali. Zapisano w nim również jednorazowe bezpośrednie transfery pieniężne w wysokości 1,2 tys. dolarów dla każdego Amerykanina zarabiającego mniej niż 75 tys. rocznie.

Za ustawą liczącą 883 stron głosowali zarówno Demokraci jak i Republikanie. O porozumieniu w tej sprawie poinformowano po wielu dniach negocjacji w nerwowej atmosferze, pełnej wzajemnych oskarżeń.

Pakiet ma na celu złagodzenie gospodarczych skutków epidemii koronawirusa, w wyniku której w Stanach Zjednoczonych zmarło ponad 900 osób, a zakażonych jest ponad 63 tys. W USA zamknięto tysiące firm, zagrożone są miliony miejsc pracy, a ponad połowie populacji USA nakazano pozostać w domach.

Izba Reprezentantów głosować będzie nad pakietem w piątek. Szybkie podpisanie ustawy zapowiedział już prezydent Donald Trump.

źródło:

Zobacz więcej