RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Koronawirus w polityce. Gosiewska: Kidawa-Błońska powiedziała, że konstytucja jest ważniejsza od ludzkiego życia

Posiedzenie Sejmu, które rozpocznie się w czwartek o godz. 14 – jak podał dyrektor CIS Andrzej Grzegrzółka po środowym Prezydium Sejmu i Konwencie Seniorów – będzie dotyczyło zmian regulaminu Sejmu. Dodał, że posłowie będą pracowali w kilku salach. Zdaniem wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Gosiewskiej z PiS, Małgorzata Kidawa-Błońska na Prezydium Sejmu miała powiedzieć, że „konstytucja jest ważniejsza od ludzkiego życia”. Wicemarszałek Kidawa-Błońska temu zaprzecza.

Koronawirus – relacja 10.04. Procesja Drogi Krzyżowej w Jerozolimie bez wiernych

Świat zmaga się z epidemią koronawirusa. Groźny wirus wywołujący zapalenie płuc rozprzestrzenił się z Chin i pojawił się w większości państw...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Piątkowe posiedzenie Sejmu – ze względu na epidemię koronawirusa – miało mieć inną niż dotychczas organizację. W tej sprawie Prezydium Sejmu – jak poinformowała we wtorek marszałek Elżbieta Witek – przyjęło projekt uchwały dotyczący zmian w regulaminie Izby.

Zgodnie z propozycjami na sali plenarnej miała być ograniczona liczba posłów - przedstawiciele każdego klubu, a pozostali posłowie mieli mieć możliwość udziału w posiedzeniu Sejmu zdalnie.

W środę Prezydium Sejmu podjęło decyzję o zwołaniu na czwartek posiedzenia Izby w formie stacjonarnej. Posłowie zostaną rozlokowani w kilku salach parlamentu. Celem posiedzenia będzie zmiana regulaminu Izby umożliwiająca przeprowadzenie kolejnych obrad w formie częściowo zdalnej.

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki z PiS powiedział, że prezydium podjęło taką decyzję, ponieważ nie udało się osiągnąć konsensusu w sprawie wtorkowej propozycji. Dotyczyła ona tego, aby piątkowe posiedzenie zorganizować częściowo zdalnie i uchwalić na nim zmianę regulaminu Sejmu, która umożliwi taką formę posiedzenia.

Ryszard Terlecki poinformował, że na dzisiejszym prezydium sprzeciw wobec wtorkowej propozycji wyraziła tylko Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałek z Platformy Obywatelskiej, dlatego w jego ocenie klub ten bierze odpowiedzialność za podjętą decyzję. Terlecki ocenił, że „PO jest gotowa narazić życie i zdrowie 460 posłów oraz kilkuset pracowników Sejmu w celu realizacji swojego interesu wyborczego”.

Ryszard Terlecki mówi, że prezydium zdecydowało się na przeprowadzenie posiedzenia w sposób stacjonarny, ponieważ próba zmiany regulaminu w formie online w piątek mogłaby się nie powieść ze względu na „postawę posłów PO i Konfederacji, którzy mogliby w różny sposób zakłócać jego przebieg”.

Z przyjętego rozwiązania wyraziła zadowolenie Małgorzata Kidawa-Błońska. – Bo każda ustawa, która będzie dotyczyła życia i bezpieczeństwa Polaków musi być zgodna z regulaminem, z prawem, żeby nikt nigdy jej nie zakwestionował – podkreśliła wicemarszałek Sejmu z PO.

Odniosła się także do wpisu na Twitterze wicemarszałek Małgorzaty Gosiewskiej, która napisała, że Kidawa-Błońska na Prezydium Sejmu powiedziała: „konstytucja ważniejsza od ludzkiego życia”. – Nie ma nic ważniejszego od ludzkiego życia – odpowiedziała kandydatka KO. Dopytywana, czy cytowane przez Gosiewską zdanie padło podczas posiedzenia prezydium zaprzeczyła. – Była sprzeczka; takie zdanie nie padło – podała.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej