RAPORT:

#FabrykahejtuPO

Najbogatszy człowiek świata prosi o pieniądze w związku z epidemią

Amazon tonie w zamówieniach (fot.PAP/EPA/JIM LO SCALZO)
Amazon tonie w zamówieniach (fot.PAP/EPA/JIM LO SCALZO)

Szef Amazona i najbogatszy człowiek świata Jeff Bezos — którego majątek szacuje się na ponad 130 mld dolarów — zorganizował zbiórkę pieniędzy na fundusz pomocy dla pracowników Amazona, dotkniętych kryzysem z powodu pandemii koronawirusa.

Sklepy internetowe toną w zamówieniach. Wzrost zainteresowania o 240 proc.

Obawy przed epidemią zachęciły Polaków do kupowania online, również żywności. W efekcie liczba transakcji wzrosła o 240 proc. i to nie koniec boomu.

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Bezos postanowił zorganizować zbiórkę dla pracowników giganta, który w czasie światowej pandemii radzi sobie całkiem dobrze. Jeszcze kilka dni temu Amazon informował, że z powodu natłoku zamówień wywołanych pandemią zatrudni w USA dodatkowo 100 tys. osób.

Jego firma dostosowała się też do sytuacji — będzie teraz wysyłać tylko środki medyczne, artykuły gospodarstwa domowego i środki czystości.

Amazon jest już teraz drugim co liczby zatrudnionych osób pracodawcą, którego centrala znajduje się w USA, po Walmarcie, i ma na całym świecie blisko 800 tys. pracowników.

Mimo to szef giganta i najbogatszy człowiek świata postanowił zorganizować publiczną zbiórkę dla swoich pracowników, którzy najbardziej odczuwają skutki kryzysu. Po takim ruchu zalała go fala krytyki. Wskazywano, że czymś niestosownym w dobie kryzysu jest proszenie o pieniądze przez firmę, która notuje ostatnio tak wysokie zyski. Do informacji podanej przez dziennik Independent ustosunkowało się biuro prasowe Amazona: Amazon nie prosi i nigdy nie prosił o przekazywanie jakichkolwiek darowizn na rzecz Amazon Relief Fund. Został on wsparty przez Amazon pierwszą darowizną w wysokości 25 milionów dolarów. Konstrukcja funduszu wymaga by był on otwarty na wpłaty publiczne. W takiej samej sytuacji są setki innych firm, które zarządzają swoimi funduszami za pośrednictwem jednej firmy. Jednak zastrzegamy wyraźnie, że w żaden sposób nie zabiegamy o wpłaty.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej