Raport

Epidemia koronawirusa

Ostatnie pożegnanie księdza Piotra Pawlukiewicza [TRANSMISJA]

Ksiądz prałat Piotr Pawlukiewicz, ceniony duszpasterz, kaznodzieja i rekolekcjonista, kapłan archidiecezji warszawskiej został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim. Mszy pogrzebowej w kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz wraz z abp. Józefem Górzyńskim, metropolitą warmińskim. Nabożeństwo z uwagi na obostrzenia odbyło się tylko z udziałem najbliższych. Prałat zmarł w nocy z piątku na sobotę w wieku 59 lat.

„Odpoczywaj w pokoju”. Kondolencje po śmierci ks. Pawlukiewicza

W wieku 59 lat zmarł znany rekolekcjonista i duszpasterz akademicki ksiądz Piotr Pawlukiewicz. Był doktorem teologii pastoralnej, kanonikiem...

zobacz więcej

Ks. Pawlukiewicz został pochowany w grobowcu duchownych Archidiecezji Warszawskiej.

Zgodnie z wymogami stanu epidemicznego, nie można było bezpośrednio uczestniczyć w uroczystościach pogrzebowych w kościele Nawiedzenia NMP w Warszawie ani na Cmentarzu Powązkowskim, gdzie pojawiło się tylko wąskie grono najbliższej rodziny i duchownych.

Archidiecezja przekazała, że „metropolita warszawski zaprosił wszystkich chcących pożegnać ks. Pawlukiewicza na Mszę św. do kościoła akademickiego św. Anny w pierwszą niedzielę po ustaniu epidemii, na godz. 15”.

Transmisję na żywo z mszy św. i pochówku na cmentarzu prowadził portal Archidiecezji Warszawskiej.

Homilię wygłosił ksiądz Bogusław Kowalski, przyjaciel księdza Pawlukiewicza. Jak wspominał, był to kapłan o wielkich talentach.

– On miał charyzmat łączenia ewangelii z życiem, dar trafiania w samo sedno, jak rzadko kto. Jego zmysł ewangeliczny, duszpasterski, pomysły, dar nieprzeciętny, jaki wielu ludzi ma w innych dziedzinach, no to Piotrek miał taki dar od Boga właśnie z pozycji duszpastersko-kaznodziejskiej – mówił ks. Kowalski.

Wspomnienie duchownego zamieścił w mediach także szef polskiego rządu.

„»Przeciwieństwem miłości jest obojętność« – mówił ks. Piotr Pawlukiewicz. Dziś jest Jego ostatnie pożegnanie – chciałbym uczestniczyć osobiście, jak wielu z Was, ale z uwagi na zdrowie i bezpieczeństwo pomódlmy się w naszych domach, czas na wizytę na Powązkach jeszcze przyjdzie” – napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

Zmarł ksiądz Piotr Pawlukiewicz

Zmarł ksiądz Piotr Pawlukiewicz. Informację o jego śmierci przekazał rzecznik archidiecezji warszawskiej ks. Przemysław Śliwiński.

zobacz więcej

Ks. Piotr Pawlukiewicz urodził się 10 kwietnia 1960 r. w Warszawie. 2 czerwca 1985 r. przyjął święcenia kapłańskie. Po ukończeniu Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego pracował przez dwa lata jako wikariusz w parafii pod wezwaniem świętego Wincentego a Paulo w Otwocku. Studiował teologię pastoralną na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, homiletykę w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i retorykę na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Był redaktorem archidiecezjalnego radia Józef w Warszawie. Prowadził mi.in. audycję „Katechizm poręczny”, w której odpowiadał na pytania słuchaczy o praktyczne aspekty wiary. Odbiorcy wielokrotnie mogli słuchać homilii księdza Piotra Pawlukiewicza podczas niedzielnych mszy świętych transmitowanych z bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie. Rekolekcje głosił w wielu miastach Polski, a także dla środowisk polonijnych, m.in. w Sztokholmie, Londynie, Dortmundzie, Zurychu, Bernie, Rzymie i Budapeszcie.

Duchowny był także kapelanem kaplicy w Sejmie RP, wykładowcą homiletyki i duszpasterstwa rodzin w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie. W ostatnich latach zmagał się z chorobą Parkinsona.

źródło:
Zobacz więcej