Raport

Epidemia koronawirusa

Klaskali, by zabić koronawirusa. Rząd skomentował wynik akcji

Mieszkańcy Indii chcieli przegnać epidemię (fot. PAP/EPA/JAIPAL SINGH)

Rządowe biuro prasowe oficjalnie zdementowało informację o osłabieniu Covid-19 podczas niedzielnej akcji solidarności z pracownikami służby zdrowia. W indyjskim internecie zyskiwała popularność fałszywa informacja mówiąca o tym, że wspólne brawa zabiły koronawirusa.

Chińskie dzieci wracają do szkoły [WIDEO]

W wielu regionach Chin szkoły zostały ponownie otwarte, po tym jak ryzyko zakażenia się koronawirusem zaczęło spadać. Uczniowie przez kilka...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

„Strzeż się dezinformacji mówiącej, że hałas powstały podczas ludowej godziny policyjnej zabija wirusa” - napisało rządowe biuro prasowe w mediach społecznościowych.

W niedzielę od siódmej rano do dziewiątej wieczorem Indusi mieli pozostać w domach w ramach walki z koronawirusem. Na piątą po południu premier Narendra Modi zarządził akcję solidarności z pracownikami służby zdrowia.

– Tak jak niemal wszyscy w naszej okolicy, wyszliśmy na balkony – powiedział Anand Banarjee z południowego Delhi. – Ludzie zaczęli bić brawo już przed piątą. Wielu używało dzwonków, a niektórzy bili w blaszane rynny i metalowe garnki. Byle głośniej! – opisuje 42-latek.

Kilka godzin po akcji Banarjee zauważył pierwsze wpisy w mediach społecznościowych o rzekomym zabijaniu wirusa przez hałas wytworzony dzięki milionom ludzi.

– Większej bzdury w życiu nie czytałem, ale coraz więcej osób zaczęło przekazywać tę informację jako naukowy fakt – powiedział, kręcąc głową.

Niedzielna akcja była przygotowaniem Indusów do 21-dniowego zakazu opuszczania domów, który premier Modi ogłosił we wtorek 24 marca podczas telewizyjnego orędzia do narodu.

– Problem w tym, że w niedzielę gdzieniegdzie na ulice wyległy małe grupki ludzi. Jakby zupełnie nie rozumieli idei izolacji i prewencji w walce z wirusem – zauważył Banarjee.

Podczas orędzia premier Modi jeszcze raz przypomniał o pozostaniu w domach przez nadchodzące 21 dni oraz możliwości zarażenia się koronawirusem od osób nie wykazujących objawów choroby.

źródło:

Zobacz więcej