RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Agropatriotyzm. Minister wzywa rodaków do podjęcia pracy na roli

We francuskim rolnictwie brakuje 200 tys. pracowników (fot. Pexels)
We francuskim rolnictwie brakuje 200 tys. pracowników (fot. Pexels)

Minister rolnictwa Didier Guillaume wystosował apel do rodaków, którzy nie mają zajęcia z powodu epidemię koronawirusa, do podjęcia pracy na roli. W rolnictwie brakuje 200 tys. pracowników – oszacował.

Gospodarka jest na kwarantannie

Gospodarka w wielu obszarach praktycznie przestała działać, można powiedzieć, że znalazła się w kwarantannie. Kluczowym czynnikiem jest to, ile ta...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

– Musimy produkować, aby wyżywić Francuzów – oświadczył minister w stacji BFM TV, podkreślając, że pracownicy sektora usług; barów, restauracji i studenci powinni wesprzeć francuskie rolnictwo.

– Apeluję do kobiet i mężczyzn, którzy nie pracują, są zamknięci w swoich domach; kelnerzy w restauracjach, hostessy w hotelach, fryzjerzy w mojej okolicy, którzy nie są już aktywni – mówię wam: wesprzyjcie rolnictwo – wezwał Guillaume.

Francuscy rolnicy od momentu zamknięcia granic i odcięcie od francuskiego rynku pracowników sezonowych z Europy Wschodniej, w tym Polski, Portugalii i Afryki Północnej, wyrażają obawy o tegoroczne zbiory.

Minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire zaapelował z kolei do hurtowników o „patriotyzm gospodarczy” i kupowania produktów żywnościowych od francuskich rolników. – Aby poradzić sobie z kryzysem gospodarczym wywołanym przez koronawirusa, trzeba wykazać się solidarnością narodową – oznajmił Le Maire w radiu France Info.

Prezes Narodowej Federacji Związków Handlowców Monique Rubin mówiła natomiast w radiu France Inter o „katastrofie gospodarczej wszystkich kupców, rzemieślników, producentów i rolników”. Rubin wyraziła obawy o sprzedaż płodów rolnych w związku z zamknięciem rynków i targów, które premier Edouard Philippe ogłosił w poniedziałek wieczorem.

Władze zamknęły targi żywności na świeżym powietrzu z pewnymi wyjątkami od wtorku. Zakaz może zostać zniesiony w niektórych gminach, gdy takie targowisko jest - jak powiedział Philippe – „czasami jedynym (miejscem) zapewniającym dostęp do świeżych produktów”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej