RAPORT

Pogarda

Dodatkowe ograniczenia w przemieszczaniu się. Poznaj szczegóły

Najnowsze

Popularne

Rząd wprowadził nowe ograniczenia związane z poruszaniem się. Dotkną one każdego obywatela. Czego konkretnie dotyczą? Wyjaśniamy.

Premier: Będą ograniczenia w przemieszczaniu się

Rząd w związku z szerzącą się epidemią wprowadza szereg nowych obostrzeń. To m.in. ograniczenia w przemieszczaniu się, ograniczenia w transporcie...

zobacz więcej

Rozporządzenie, o którym poinformował premier Mateusz Morawiecki z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim, wchodzi w życie już dzisiaj i będzie obowiązywało do 11 kwietnia.

Najważniejszym punktem jest zakaz przemieszczania się, poza wyjątkami, takimi jak praca, wolontariat w walce z epidemią, uczestnictwo w wydarzeniach religijnych oraz „niezbędne sprawy życia codziennego” — mowa jest tutaj o robieniu zakupów, wyjściu do pracy, do apteki czy lekarza.

Zgodnie z rozporządzeniem, mają obowiązywać następujące zasady:

1. W autobusach, tramwajach i metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta.

2. W mszach świętych będzie mogło uczestniczyć maksymalnie pięć osób, nie licząc osób sprawujących posługę.

3. W mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy — czyli istotne ograniczenie działalności galerii handlowych oraz całkowity zakaz wszelkiej działalności gastronomicznej i rozrywkowej.

4. Wciąż działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.

5. W grupie mogą przebywać maksymalnie dwie osoby.

6. Dozwolone są wyjścia do pracy, apteki oraz w celu dokonania niezbędnych zakupów. Otwarte będą również banki, pralnie i drogerie.

7. Dozwolone są spacery z zachowaniem zasad ostrożności. Maksymalnie można na nie wyjść w grupie dwuosobowej. Wyjątkiem jest najbliższa rodzina – dozwolone są wyjścia w gronie wszystkich jej członków.

8. Restauracje nadal mogą wydawać jedzenie na wynos.

9. Dozwolone jest wyjście do lekarza oraz w celu wyprowadzenia psa.

10. Ograniczenia przemieszczania nie dotyczą również wolontariuszy działających na rzecz walki z koronawirusem.

11. Obostrzenia nie dotyczą także wyjść związanych z opieką nad bliskimi.

12. Nowe przepisy zakazują ponadto wszelkich zgromadzeń, spotkań, zebrań czy imprez. Można się natomiast spotykać z najbliższą rodziną.

13. Ograniczenia dotyczące liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy w nich jednak zachować zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie stosowania środków dezynfekcji oraz odpowiednich odległości pomiędzy pracownikami.

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej