RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Igrzyska olimpijskie w Tokio przełożone

Zawody odbędą się w przyszłym roku (fot. PAP/EPA/KIMIMASA MAYAMA)
Zawody odbędą się w przyszłym roku (fot. PAP/EPA/KIMIMASA MAYAMA)

Igrzyska w Tokio oficjalnie zostały przełożone na 2021 r. – poinformował Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Wcześniej z taką propozycją w związku z koronawirusem wyszedł premier Japonii Shinzo Abe.

„Wykopmy koronawirusa”. FIFA i WHO łączą siły

Światowa Organizacja Zdrowia oraz Międzynarodowa Federacja Piłkarska będą wspólnie walczyć z koronawirusem. Organizacje uruchamiają wspólną...

zobacz więcej

We wtorek odbyła się telekonferencja z udziałem przewodniczącego MKOl Thomasa Bacha, Abe oraz m.in. gubernator Tokio Yuriko Koike i członków komitetu organizacyjnego igrzysk. Po niej premier Japonii zaznaczył, że przełożona impreza odbędzie się najpóźniej latem 2021 r.

Agencja Reutera podała wówczas, że w sprawie ewentualnej zmiany terminu zaplanowanych na przełom lipca i sierpnia igrzysk ma dojść jeszcze we wtorek w trybie pilnym do narady członków Komitetu Wykonawczego MKOl.

Przełożenie igrzysk w Tokio jest sytuacją bezprecedensową w historii olimpijskiej rywalizacji. W przeszłości pięć edycji największej sportowej imprezy globu odwołano, ale nigdy wcześniej nie zmieniono ich daty.

Przeprowadzenie igrzysk do tej pory zawsze uniemożliwiały działania zbrojne. Przyczyną odwołania letnich igrzysk w 1916 r. oraz letnich i zimowych w 1940 i 1944 r. były – odpowiednio – I i II wojna światowa.

Wiele narodowych komitetów olimpijskich, w tym PKOl, apelowało w ostatnich dniach o przełożenie tegorocznych zmagań olimpijskich. Niektóre nawet poinformowały, że nie wyślą sportowców do Japonii, gdyby zawody miały się odbyć zgodnie z planem.

Na świecie odnotowano już ponad 390 tys. zachorowań i ponad 17 tys. zgonów. W Japonii stwierdzono ponad tysiąc zakażeń i około 40 zgonów.

źródło:
Zobacz więcej