RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Wielkopolskie rodziny walczą o kartę praw

Wielkopolskie rodziny apelują do radnych Sejmiku o przyjęcie Karty Praw Rodzin (fot. arch.PAP/Andrzej Grygiel)
Wielkopolskie rodziny apelują do radnych Sejmiku o przyjęcie Karty Praw Rodzin (fot. arch.PAP/Andrzej Grygiel)

Wielkopolskie rodziny apelują do radnych Sejmiku tego województwa o przyjęcie Samorządowej Karty Praw Rodzin. Projekt popiera poseł PiS Bartłomiej Wróblewski, zachęcając do składania podpisów pod petycją do samorządowców.

„Kartę Dużej Rodziny ma ponad 690 tys. rodzin wielodzietnych”

– Kartę Dużej Rodziny ma już ponad 690 tys. rodzin wielodzietnych – powiedziała szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Dodała, że w ostatnich...

zobacz więcej

Na początku tego roku do Sejmiku Województwa Wielkopolskiego trafił projekt Samorządowej Karty Praw Rodzin. Jak zapewniają wielkopolskie rodziny, „podpisanie karty: ochroni dzieci przed deprawacją; zabezpieczy prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi poglądami, zapewni respektowanie prawa rodzin w polityce prawodawczej samorządu”.

Radni mają głosować za przyjęciem projektu 30 marca. Jak podają organizatorzy apelu, „Karty podpisało już 37 samorządów”. Dodają: „Pora, aby Wielkopolska również jednoznacznie opowiedziała się po stronie rodziny”.

Apel do radnych przygotowała Społeczna Rada Edukacji i Wychowania „Rodzinny Poznań” razem z Centrum Życia i Rodziny. Do jego podpisania zachęca także Bartłomiej Wróblewski. „Rodzina jest jedną z najważniejszych wartości w życiu człowieka. Dlatego chciałbym Państwa prosić o podpisanie Wielkopolskiej Karty Praw Rodzin” – zachęca poseł z Poznania.

Polityk podkreśla, że „podpis na apelu do radnych Województwa Wielkopolskiego o przyjęcie Karty jest bardzo ważny”.

Apel rodzin do radnych

Autorzy apelu do radnych piszą, że „rodzina – fundament ładu społecznego i podstawowa wspólnota społeczna, zmaga się obecnie z coraz poważniejszymi problemami wewnętrznymi oraz jest poddawana silnej presji ideologicznej, także w województwie wielkopolskim”.

Minister Maląg: nie planujemy waloryzacji 500 Plus

Póki co, nie planujemy waloryzacji świadczenia 500 Plus – powiedziała w poniedziałek w Poznaniu szefowa MRPiPS Marlena Maląg. Minister zapewniła,...

zobacz więcej

Podają, że „wielodzietność nierzadko utożsamiana jest w świadomości społecznej z patologią i nieodpowiedzialnością”. Dodają, że „forsowane przez skrajne grupy lobbystyczne programy tzw. zajęć antydyskryminacyjnych lub edukacji seksualnej kwestionują rolę rodziców jako pierwszych wychowawców dzieci i młodzieży, a tym samym osłabiają rodzinę”.

„W tym decydującym dla przyszłości polskiego społeczeństwa momencie, potrzeba jednoznacznego postawienia rodziny w centrum wszystkich działań samorządu (tzw. family mainstreaming) i przypomnienia fundamentalnych zasad ustrojowych chroniących rodzinę, zapisanych w Konstytucji RP” – podkreślono w liście do Sejmiku.

Zaznaczono, że Karta „stanowi gwarancję ochrony (…) zapisów konstytucyjnych”, a jej przyjęcie zapewni „wprowadzenie w życie działań, mających na celu dowartościowanie rodziny, małżeństwa i rodzicielstwa oraz ochronę przed wpływami ideologii podważających ich autonomię i tożsamość”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej