RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Więcej wizyt u psychiatry czy psychologa to mniej śmierci samobójczych nastolatków

Obecnie samobójstwo stanowi drugą przyczynę zgonów w tej grupie wiekowej (fot. Rick Friedman/Corbis via Getty Images)

Większa liczba wizyt u specjalistów ds. zdrowia psychicznego może skutkować mniejszą liczbą śmierci samobójczych wśród zagrożonych nią dzieci i nastolatków – wynika z amerykańskiego badania opublikowanego na łamach pisma „JAMA Pediatrics”.

Popularna prezenterka telewizyjna popełniła samobójstwo

Popularna brytyjska prezenterka telewizyjna Caroline Flack odebrała sobie życie przez powieszenie. W grudniu ub.r. dziennikarka została oskarżona o...

zobacz więcej

Badanie naukowców z Ohio State University Wexner Medical Center Researchers dotyczyło grupy 910 dzieci i nastolatków w wieku 10-18 lat, które między 1 stycznia 2009 r. a 31 grudnia 2013 r. popełniły samobójstwo.

Dla porównania przebadano też grupę kontrolną liczącą 6346 dzieci dobranych do każdego przypadku samobójstwa pod względem m.in. wieku, płci, przynależności rasowej i etnicznej.

Przeanalizowano ich dane zdrowotne oraz informacje na temat korzystania z pomocy medycznej, w tym z pomocy specjalistów ds. zdrowia psychicznego, w ciągu ostatnich sześciu miesięcy przed każdym samobójstwem. Wszyscy badani byli objęci program Medicaid, państwowym programem pomocy medycznej dla najbiedniejszych mieszkańców USA.

Okazało się, że ryzyko śmierci samobójczej było wyższe u młodych ludzi cierpiących na padaczkę, depresję, schizofrenię, chorobę dwubiegunową, nadużywających substancji psychoaktywnych.

Pomógł partnerce popełnić samobójstwo. Spędzi siedem miesięcy za kratkami

Na siedem miesięcy więzienia skazał Sąd Okręgowy w Radomiu 30-letniego mężczyznę, który pomógł swojej partnerce w popełnieniu samobójstwa. Para...

zobacz więcej

Czynnikiem, który obniżał odsetek samobójstw wśród dzieci i młodzieży z grupy kontrolnej, była większa liczba wizyt u specjalistów ds. zdrowia psychicznego.

– Nasze badanie wykazało, że 41 proc. młodych ludzi, którzy popełnili samobójstwo miało w ostatnich sześciu miesiącach postawioną diagnozę co najmniej jednego zaburzenia psychicznego – skomentowała prowadząca badanie Cynthia Fontanella z wydziału psychiatrii i zaburzeń zachowania Ohio State Wexner Medical Center.

Jej zdaniem praca ta dowodzi, że młodzi ludzie z chorobami psychicznymi, zwłaszcza zaburzeniami nastroju, schizofrenią i nadużywający substancji psychoaktywnych, powinni być rutynowo badani pod kątem ryzyka samobójstwa oraz poddani intensywnej, opartej na dowodach naukowych terapii, takiej jak np. terapia poznawczo-behabioralna.

Statystyki wskazują, że odsetek samobójstw wśród osób w wieku 10-24 lata wzrósł w USA o 50 proc. od 1999 r. Obecnie samobójstwo stanowi drugą przyczynę zgonów w tej grupie wiekowej.

W Polsce ten problem również narasta. Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w latach 2011 - 2016 liczba prób samobójczych wzrosła z 248 do 475, choć ich skuteczność spada. Fontanella podkreśla, że samobójstwa wśród dzieci i młodzieży stanowią poważny problem zdrowia publicznego, dlatego tak ważna jest ocena czynników mogących obniżać ryzyko śmierci samobójczej w tej grupie wiekowej.

źródło:

Zobacz więcej