RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Nie żyje współtwórca znanych komiksów o Asteriksie

Rodzina Alberta Uderzo poinformowała o jego śmierci (fot. Chesnot/Getty Images)

Zmarł Albert Uderzo, słynny francuski rysownik pochodzenia włoskiego, współtwórca komiksów o Asteriksie – poinformowała jego rodzina, na którą powołuje się agencja AFP. Rysownik zmarł we wtorek. Miał 92 lata.

Zmarł znany rysownik Zbigniew Jujka

W wieku 84 lat zmarł Zbigniew Jujka, znany gdański rysownik i karykaturzysta. O śmierci artysty poinformował „Dziennik Bałtycki”, gdzie artysta...

zobacz więcej

– Albert Uderzo zmarł we śnie w swojej posiadłości w Neuilly (nad Paryżem – red.) na atak serca, bez powiązania z koronawirusem – powiedział agencji AFP jego zięć Bernard de Choisy.

Rysownik urodził się w 1927 r. w miejscowości Fismes w północno-wschodniej Francji. Pochodził z rodziny włoskich migrantów. Dorastał na peryferiach Paryża.

Jak podaje France Info, technik rysowania i sztuki pisania nauczył się w domu. Początek kariery zawdzięczał swojemu bratu Bruno, który przedstawił go wydawnictwu „Société parisienne d’édition”, znanego z magazynów dla dzieci.

Albert Uderzo postać Asteriksa wymyślił wraz z René Goscinnym. Bohater, z pochodzenia Galijczyk, miał premierę 29 października 1959 r. w tygodniku „Pilote”. Serie komiksów o Asteriksie osiągnęły 380 mln egzemplarzy w 111 językach.

źródło:
Zobacz więcej