RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Trump: Kryzys związany z koronawirusem wkrótce się zakończy

Prezydent USA Donald Trump miał negatywny wynik testu na obecność koronawirusa (fot. PAP/EPA/Chris Kleponis / POOL)

Prezydent USA Donald Trump jest przekonany, że kryzys związany z pandemią koronawirusa niebawem się zakończy. – Wkrótce Ameryka ponownie będzie otwarta na biznes – zapewnił.

Ropa na giełdzie w Nowym Jorku drożeje

Ropa w USA drożeje. Inwestorzy śledzą doniesienia dotyczące epidemii koronawirusa na świecie i działań osłonowych wprowadzanych przez władze, aby...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

– Nie pozwolimy koronawirusowi wyrządzić trwałych szkód amerykańskiej gospodarce – podkreślił.

Trump przyznał, że sytuacja może jeszcze się pogarszać, ale – przekonywał, „robimy wszystko, by trwało to jak najkrócej”. – Wygramy tę wojnę – i to znacznie szybciej niż sądzi wielu ludzi – podkreślił.

Prezydent wyraził przekonanie, że pandemię koronawirusa może powstrzymać połączenie dwóch znanych leków: antymalarycznej chlorochiny i antybiotyku azytromycyny. Oświadczył, że „wkrótce w Nowym Jorku rozpoczną się badania kliniczne na istniejących lekach, które mogą okazać się skuteczne przeciwko wirusowi”.

Podczas wystąpienia w Białym Domu poinformował również, że on i jego żona Melania mieli negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Wielka Brytania: otwarte tylko kluczowe sklepy

Brytyjczycy mogą wychodzić z domu tylko do lekarza, do pracy, która jest niezbędna i której nie można wykonywać zdalnie, raz dziennie na spacer lub...

zobacz więcej

W USA w szybkim tempie przybywa osób zakażonych; testy przeprowadzane są masowo. W poniedziałek – jak podaje dziennik „New York Times” – ogólna liczba chorych na Covid-19, chorobę wywoływaną przez koronawirusa SARS-CoV-2, przekroczyła 39 tys. Zmarło co najmniej 458 osób. Najgorsza sytuacja panuje w stanie Nowy Jork.

Władze niektórych regionów w USA alarmują o braku środków medycznych, m.in. maseczek ochronnych i odczynników chemicznych koniecznych do weryfikowania wyników testów na koronawirusa. Podejmowane są próby uzupełnienia zapasów szpitali – częściowo przez produkcję wewnętrzną, a częściowo przez import.

Gubernator Kalifornii Gavin Newsom oświadczył, że stan potrzebuje dodatkowych 50 tys. łóżek szpitalnych, aby zapewnić opiekę medyczną w przypadku przewidywanego dalszego rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Z powodu epidemii w wielu sklepach w USA brakuje produktów, a sprzedaż chleba jest reglamentowana; zamknięte są szkoły. Z uwagi na spowolnienie gospodarcze firmy zmuszane są do zawieszenia działalności. Według ekspertów bezrobocie w Stanach Zjednoczonych już niedługo może osiągnąć dwucyfrowy poziom. Sytuacja porównywana jest do Wielkiego Kryzysu z lat 1929-33 lub II wojny światowej.

źródło:

Zobacz więcej