RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Apel do rodziców uczniów: nie paradujcie w bieliźnie w trakcie e-lekcji

W fińskich szkołach zajęcia prowadzone są w ramach nauczania zdalnego (fot. Pexels)
W fińskich szkołach zajęcia prowadzone są w ramach nauczania zdalnego (fot. Pexels)

Nauka w domach i prowadzone na żywo lekcje przez internet dostarczają niecodziennych wrażeń. „Ojcowie naszych uczniów, moglibyście nałożyć spodnie, kiedy przemykacie w tle” – zaapelowała jedna ze szkół w środkowej Finlandii, która z powodu koronawirusa przeszła na e-nauczanie.

Drony dla włoskiej straży miejskiej. Będą monitorować przemieszczanie się ludności

Włoski Urząd Lotnictwa Cywilnego zgodził się na wykorzystanie dronów w operacjach monitorowania przemieszczania się ludzi w kraju w dniach pandemii...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Widok jednego z „tatusiów w gaciach” będzie niezapomniany – przekazano w zamieszczonym wpisie na Twitterze szkoły w miejscowości Kangasala.

Dyrektorka gimnazjum przyznała, że po tym, jak jeden z nauczycieli prowadzących zajęcia przez internet opisał tę scenę, odbyła się narada z kadrą, ale nikt na widok bokserek nie doznał traumy. Było za to dużo śmiechu w tych ponurych czasach – cytował dziennik „Iltalehti”.

Po apelu szkoły zamieszczonym w internecie tak zwani gaciowi czy kalesonowi – kojarzący się już z innym znanym w fińskiej kulturze zjawiskiem – znowu zyskali na popularności, tym razem z powodu przymusowych domowych lekcji ich podopiecznych i jednocześnie wykonywanej w domu telepracy, coraz bardziej powszechnej w czasach pandemii.

Tweet szkoły wywołał duże zainteresowanie w mediach społecznościowych. Matki uczniów miały też sprawdzać, czy ich mężowie mają spodnie, zanim same zaczęły się śmiać ze scenki, a na cześć „tatusiów w gaciach” przerobiono nawet tekst popularnej piosenki.

Zjawisko paradowania w „gaciach” czy kalesonach kojarzy się w fińskiej kulturze z samotnym popijaniem alkoholu w zaciszu domowym, w samej bieliźnie, bez potrzeby towarzystwa, wychodzenia z domu czy oglądania się na otoczenie.

W Finlandii na początku zeszłego tygodnia z powodu rozprzestrzeniającego się koronawirusa został wprowadzony stan wyjątkowy – zamknięto szkoły wszystkich szczebli, a zajęcia prowadzone są w ramach nauczania zdalnego. Otwarte pozostały żłobki i przedszkola oraz klasy 1-3 podstawówek, które mają zapewnić opiekę najmłodszym oraz umożliwić ich rodzicom czy opiekunom możliwość wykonywania codziennej pracy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej