RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Polskie badania nad szczepionką przeciw SARS-Cov-2

Projekt będzie realizowany w partnerstwie z ośrodkami międzynarodowymi (fot. Shutterstock/Gorodenkoff)

Agencja Badań Medycznych w porozumieniu z resortem zdrowia rozpoczyna badania nad szczepionką przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. ABM będzie wspierać prace nad poszukiwaniem skutecznej terapii. Badania będą realizowane w partnerstwie z polskimi i międzynarodowymi ośrodkami.

Koronawirus: polska firma weźmie udział w badaniach nad szczepionką

Polska firma KO-MED będzie współpracować z Amerykanami przy badaniach klinicznych szczepionki na koronwirusa. Będzie to możliwe dzięki współpracy z...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

W ramach realizacji projektu Agencja wybrała trzy polskie ośrodki: Sieć Badawczą Łukasiewicz – Instytut Biotechnologii i Antybiotyków wraz z zespołem profesora Marcina Drąga z Politechniki Wrocławskiej, Narodowe Centrum Onkologii w konsorcjum z Instytutem Biochemii i Biofizyki PAN i Warszawskim Uniwersytetem Medycznym oraz Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu.

Projekt będzie realizowany w partnerstwie z ośrodkami międzynarodowymi.

Prezes Agencji Badań Medycznych Radosław Sierpiński podkreślił, że wymienione polskie ośrodki prowadzą już badania w kierunku skutecznej terapii lub szczepionki przeciwko wirusowi.

Chodzi o badania kliniczne w kierunku chlorochininy (leku przeciwmalarycznego wykorzystywanego do zapobiegania ciężkim powikłaniom płucnym), badania w kierunku tak zwanych terapii fagowych oraz enzymów proteazowych.

Według niego, opracowanie zupełnie własnej polskiej szczepionki czy terapii jest mało prawdopodobne, natomiast jest nadzieja, że prace polskich naukowców przyczynią się do ich powstania i jakaś ich część zostanie opracowana dzięki wykorzystaniu pracy polskich zespołów badawczych.

Na początek Agencja Badań Medycznych przeznacza na ten cel 5 milionów złotych, ale w zależności od potrzeb środki będą zwiększane.

źródło:
Zobacz więcej