Raport

Epidemia koronawirusa

Muzeum Auschwitz zdobyło drugą część tzw. archiwum Eissa

Archiwum Eissa to jeden z najważniejszych zbiorów archiwaliów dokumentujących działalność Grupy Ładosia (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)

Muzeum Auschwitz pozyskało oryginalne dokumenty drugiej części tzw. archiwum Eissa. To m.in. kilkadziesiąt zdjęć Żydów, którym grupa kierowana przez polskiego ambasadora w Bernie Aleksandra Ładosia próbowała wystawić dokumenty latynoamerykańskie – podało muzeum.

Czuła się „jak na bloku dziecięcym”. Muzeum Auschwitz i byli więźniowie żądają przeprosin

17 byłych więźniów niemieckiego obozu Auschwitz i osoby związane z Miejscem Pamięci zażądały w liście otwartym przeprosin od byłej więźniarki...

zobacz więcej

– Jesteśmy w posiadaniu nowych zdjęć 83 osób. Niektóre z nich są sensacyjne. Wśród znajdujących się na nich osób jest m.in. Rutka Laskier, 14-letnia autorka pamiętnika z Będzina, nazywana polską Anną Frank. Jest tam też Wolf Begin, ojciec przyszłego premiera Izraela, i liderzy Żydowskiego Związku Wojskowego, a także prawicowi syjoniści – powiedział dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński.

Rzecznik placówki Bartosz Bartyzel poinformował, że unikatowy zbiór udało się pozyskać po blisko dwóch latach negocjacji od prywatnego właściciela w Izraelu, dzięki staraniom ambasady RP w Bernie i jej konsula honorowego w Zurychu Markusa Blechnera.

Baryzel przypomniał, że 79-letni Blechner, potomek ocalałych z Zagłady, w 2018 r. odegrał kluczową rolę także przy odzyskaniu pierwszej części archiwum Eissa. Zawierała ona m.in. 15 paszportów Paragwaju, sfałszowanych przez polskich dyplomatów dla ratowania Żydów.

– Brakuje mi słów, by podziękować konsulowi Blechnerowi za jego zaangażowanie. Dziękuję również premierowi Piotrowi Glińskiemu za zgodę na natychmiastowe pozyskanie zbioru i polskim dyplomatom za błyskawiczną operację sprowadzenia tych bezcennych archiwaliów do kraju – podkreślił dyrektor Cywiński.

W brytyjskim tabloidzie fejk o Auschwitz. Tym razem z koronawirusem w tle

„Muzeum Auschwitz zakazuje wstępu gościom z krajów dotkniętych koronawirusem” – informuje w tytule artykułu portal dailymail.co.uk, należący do...

zobacz więcej

Dodał, że badania potwierdziły właśnie autentyczność zbioru.

Archiwum Eissa to jeden z najważniejszych zbiorów archiwaliów dokumentujących działalność Grupy Ładosia. Kierowana przez ówczesnego posła (ambasadora) RP w Szwajcarii kilkuosobowa polsko-żydowska grupa prowadziła operację masowej produkcji nielegalnych paszportów Paragwaju, Hondurasu, Haiti i Peru.

Archiwum Eissa dokumentuje pracę jednego z członków grupy, lidera ultraortodoksyjnego ugrupowania Agudath Yisrael Chaima Eissa. Dostarczał on dane osobowe, na których podstawie Polacy fałszowali paszporty Paragwaju.

Zmarł nagle w połowie listopada 1943 r. Jego archiwum zostało odkryte na strychu jego domu w Zurychu wiele lat później.

„Głupota i pożywka dla negacjonistów”. Muzeum Auschwitz krytykuje znany serial

Scena z popularnego serialu „Hunters” stała się obiektem kontrowersji. Widać w niej wielkie pole szachowe, na którym – zamiast figur – stoją...

zobacz więcej

– Nowa część archiwum znacząco rozszerza naszą wiedzę o zakresie działań Grupy Ładosia. (…) Spodziewałem się, że Rutka Laskier będzie na jednym ze zdjęć, ponieważ paszporty otrzymała znaczna część jej dalszej rodziny. Nazwiska Wolfa Begina i Dawida Wdowińskiego oraz liderów prawicowego syjonizmu były dla mnie zaskoczeniem. Oznacza to pojawienie się nowego śladu w badaniach – powiedział były ambasador RP w Szwajcarii Jakub Kumoch, który współpracował z Blechnerem przy rozmowach o uzyskaniu obu części zbioru.

Zdaniem Kumocha, nie ma dowodów na to, że osoby, których zdjęcia trafiły właśnie do muzeum, faktycznie otrzymały paszporty.

Kumoch i inni autorzy opublikowanej w grudniu po polsku i w lutym po angielsku tzw. Listy Ładosia twierdzą, że polscy dyplomaci i ich żydowscy partnerzy podjęli próbę ratowania od 8 do 10 tys. Żydów z ponad 15 państw okupowanej Europy, głównie z Polski, Holandii, Niemiec, Austrii i z przedwojennej Czechosłowacji. Do tej pory udało się odtworzyć imiona i nazwiska 3254 z nich.

Muzeum Historii Żydów Amerykańskich złożyło wniosek o ochronę przed bankructwem

Narodowe Muzeum Historii Żydów Amerykańskich w Filadelfii złożyło wniosek o ochronę przed bankructwem z powodu długów zaciągniętych na budowę nowej...

zobacz więcej

Co najmniej od 2 do 3 tys. osób objętych działaniami Grupy Ładosia mogło przeżyć Zagładę. Większość z nich to Żydzi z Niemiec, Holandii i z Polski.

Wśród udokumentowanych posiadaczy „paszportów Ładosia” są m.in. pisarze: Yehiel De-Nur, znany jako Ka-Tsetnik 135633, Georg Hermann, Marietta Moskin i Stanisław Wygodzki; rabini: Aron Schuster i Israel Spira, a także późniejszy minister spraw zagranicznych RP Adam Rotfeld i jego rodzice.

Na liście są nazwiska Hanneli Goslar, przyjaciółki Anny Frank, holenderskiego matematyka Boba Herschberga i liderów powstania w getcie warszawskim, m.in. Icchaka Cukiermana i Cywii Lubetkin.

Lista wydana została przez Instytut Pileckiego pod patronatem Światowego Kongresu Żydów. Prezentowana była do tej pory w Warszawie, Londynie, Nowym Jorku, Hartford i w Berlinie.

Pierwszą część archiwum Muzeum Auschwitz otrzymało w zeszłym roku.

źródło:
Zobacz więcej