Przewodniczący World Athletics: Igrzyska w Tokio w pierwotnym terminie nie są możliwe

Sternik światowej lekkoatletyki zwrócił się do przewodniczącego MKOl Thomasa Bacha o przełożenie igrzysk (fot. Kyodo News via Getty Images)

Szef Międzynarodowej Federacji Lekkoatletycznej (World Athletics) Sebastian Coe uważa, że przeprowadzenie igrzysk olimpijskich w Tokio w pierwotnym, lipcowo-sierpniowym terminie z uwagi na koronawirusa nie jest możliwe. „To nie jest ani wykonalne, ani pożądane” – zauważył Brytyjczyk.

Euro 2020 przeniesione na przyszły rok. „Nie było innej opcji”

UEFA podjęła jedyną rozsądną decyzję. Epidemia pokazała nam, że wszyscy jesteśmy takimi samymi ludźmi, bez różnicy na zasobność portfela czy...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Sternik światowej lekkoatletyki zwrócił się do przewodniczącego MKOl Thomasa Bacha o przełożenie igrzysk, które mają się odbyć między 24 lipca a 9 sierpnia, podkreślając, że wszystkie kontynentalne federacje jednogłośnie opowiadają się za taką decyzją.

Oświadczenie Coe ukazało się kilka godzin po tym, jak MKOl ogłosił, że w ciągu czterech tygodni prawdopodobnie podejmie decyzję ws. igrzysk i po raz pierwszy oficjalnie dopuścił możliwość ich przełożenia.

Jak wskazał w liście do Bacha Coe, każdy z szefów kontynentalnych federacji lekkoatletycznych uważa, że biorąc pod uwagę fakt, jak wielu sportowców nie może normalnie trenować, nie należy oczekiwać, że zawody będą uczciwe, oparte o równe szanse wszystkich uczestników.

„Brak równych szans, to utrata uczciwej konkurencji. A tego nikt nie chce” – podkreślił prezes World Athletics i dodał, że kierowana przez niego organizacja jest gotowa na współpracę z MKOl i innymi dyscyplinami nad alternatywnym terminem igrzysk.

Jak dodał, nikt nie chce przełożenia igrzysk, ale nie można ich organizować za wszelką cenę, a na pewno nie kosztem bezpieczeństwa sportowców.

„Wierzę, że nadszedł ten czas i jesteśmy winni naszym sportowcom dać ulgę tam, gdzie możemy” – zaznaczył Coe, który najpierw odegrał znaczącą rolę w uzyskaniu przez Londyn prawa organizacji igrzysk 2012 r., następnie był szefem komitetu organizacyjnego i wreszcie został szefem World Athletics (dawniej IAAF).

źródło:

Zobacz więcej