Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Arabia Saudyjska: Król wprowadził godzinę policyjną z powodu epidemii

Król Arabii Saudyjskiej Salman ben Abdel Aziz wydał dekret o wprowadzeniu godziny policyjnej(fot. Mohamed Farag/Anadolu Agency/Getty Images)

Król Arabii Saudyjskiej Salman ben Abdel Aziz wydał dekret o wprowadzeniu od poniedziałku godziny policyjnej. Zakaz przebywania na ulicach będzie obowiązywał przez 21 dni od siódmej wieczorem do szóstej rano i ma pomóc w walce z koronawirusem.

Francja: Parlament przyjął ustawę o dwumiesięcznym stanie zagrożenia epidemicznego

W obliczu epidemii koronawirusa parlament francuski przyjął w niedzielę wieczorem projekt ustawy wprowadzającej na dwa miesiące stan zagrożenia...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Do kontroli godziny policyjnej władze skierowały na ulice miast, prócz policji i wojska, również członków obrony cywilnej i dziennikarzy. W nocy mają też być wzmocnione obsady szpitali. Godzina policyjna będzie obejmowała także nielicznych zagranicznych turystów i pielgrzymów.

Do niedzieli zarejestrowano w Arabii Saudyjskiej ponad 500 przypadków zakażenia nowym koronawirusem. Władze Arabii Saudyjskiej zawiesiły w piątek wszystkie krajowe loty, funkcjonowanie transportu publicznego. Nie odbywają się też zbiorowe modlitwy w meczetach. Od soboty przestały jeździć pociągi, autobusy i taksówki.

W czwartek zawieszono tradycyjne odbywające się pięć razy dziennie modlitwy pod murami meczetów w Mekce i Medynie. Wcześniej zamknięto setki innych świątyń. Wprowadzono też restrykcje dotyczące podróży międzynarodowych.

Epidemia koronawirusa nie tylko przyczyniła się do spadku notowań ropy, ale też pozbawiła saudyjską gospodarkę dochodów z turystyki, związanej w dużej mierze z pielgrzymkami. Ze względu na bardzo niskie ceny ropy, które w ubiegłym tygodniu spadły do najniższego poziomu od 20 lat – 26 dol. za baryłkę – rząd w Rijadzie ogłosił , że obniży wydatki o 5 proc., czyli o blisko 13,3 mld dol.

Linie Emirates zmieniają zdanie o zawieszeniu lotów

Linie lotnicze Emirates – jedne z największych na świecie – wycofały się z decyzji o zawieszeniu lotów. Wcześniej przewoźnik informował, że z...

zobacz więcej

Do dodatkowych spadków cen ropy przyczyniał się sam Rijad, gdy zdecydował, że rzuci na rynek rekordową ilość surowca, by zmusić Rosję do ponownego podjęcia rozmów w sprawie redukcji wydobycia. Pozwoliłoby to podtrzymać notowania ropy spadające z obawy o brak popytu w związku z pandemią.

Rząd Arabii Saudyjskiej postanowił zasilić gospodarkę kraju sumą 31,93 mld dolarów, aby złagodzić ekonomiczne skutki pandemii koronawirusa. Środki pomocowe mają wesprzeć sektor finansowy oraz małe i średnie przedsiębiorstwa – poinformował w piątek saudyjski resort finansów.

Rijad zaciągnie na rynkach większe pożyczki niż przewidywano, aby sfinansować pakiet pomocowy dla gospodarki. Resort finansów podał, że król Salman zaaprobował podniesienie pułapu zadłużenia państwa z 30 do 50 proc. PKB.

źródło:

Zobacz więcej