RAPORT

Wojna na Ukrainie

Dzikie zwierzęta biegają po ulicach miast [WIDEO]

Po hiszpańskich miastach biegają m.in pawie, kaczki a nawet żółwie (fot. Twitter/Luciano Lugo)
Po hiszpańskich miastach biegają m.in pawie, kaczki a nawet żółwie (fot. Twitter/Luciano Lugo)

Od ogłoszenia przed tygodniem stanu zagrożenia epidemicznego mieszkańcy Hiszpanii muszą pozostawać w domach, za to na opustoszałych ulicach miast pojawiły się dzikie i częściowo udomowione zwierzęta. W dużych miastach znacząco poprawiła się jakość powietrza.

„Cudowny kurczak” może wyjaśnić, dlaczego ptaki przetrwały zagładę dinozaurów

Fragmenty szkieletu prehistorycznego ptaka z czasów dinozaurów zidentyfikowali naukowcy angielskiego Uniwersytetu w Cambridge. Ocenia się, że mógł...

zobacz więcej

Juz po kilku dniach nieobecności ludzi w samym centrum Barcelony, na głównej arterii Avenida Diagonal oraz na Placu Kennedy'ego, pojawiły się dziki, które zeszły z pobliskich gór Sierra de Collserola. Nigdy wcześniej nie były widziane w Barcelonie.

Na ulicach miasteczek położonych blisko stolicy Katalonii widziano także kozice górskie. W sieciach społecznościowych pokazywane są filmy, na których widać, jak zwierzęta te uciekają, gdy tylko zobaczą człowieka.

Po bezludnych ulicach Madrytu spacerują pawie, które przefrunęły przez ogrodzenie położonego w centrum stolicy parku El Retiro. Zamknięcie parku dla publiczności spowodowało, że pawie, kaczki, bażanty, a nawet żółwie usiłują wydostać się na zewnątrz.

Ograniczenia w produkcji przemysłowej i w podróżowaniu przyczyniły się do znacznego obniżenia zanieczyszczenia powietrza w dużych miastach. W Madrycie, według władz lokalnych, zanieczyszczenie powietrza obniżyło się o 35 proc., a jego jakość jest teraz określana jako „bardzo dobra”.

Ekspert: Psy i koty nie przenoszą koronawirusa

Właściciele zwierząt mogą być spokojni, nie można zarazić się koronawirusem od psa lub kota – mówił Witold Katner, rzecznik prasowy Krajowej Izby...

zobacz więcej

Zgodnie z danymi władz Barcelony stężenie dwutlenku azotu (NO2) w stolicy Katalonii w powietrzu zmniejszyło się o połowę po zaledwie trzech dniach pozostawania ludzi w domach. Dwutlenek azotu jest głównym składnikiem smogu.

W Saragossie, gdzie ruch kołowy zmniejszył się o prawie 80 proc., odnotowano znaczny spadek chorób alergicznych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej