RAPORT

Wojna na Ukrainie

Polska przetrzymuje maseczki dla szpitali w Rzymie? Kolejny fake news ws. koronawirusa

Rzekome zablokowanie transportu z Polski do Włoch nie miało miejsca – poinformowało polskie MSZ (fot. PAP/Adam Warżawa)
Rzekome zablokowanie transportu z Polski do Włoch nie miało miejsca – poinformowało polskie MSZ (fot. PAP/Adam Warżawa)

Lewicowa „La Repubblica” twierdzi, że „transport kupionych w Polsce maseczek ochronnych, przeznaczonych dla szpitali w Rzymie i Lacjum, został zatrzymany przez polskie służby celne”. Za włoską gazetą pisze o tym również „Rzeczpospolita”. Portal tvp.info ustalił, że to nieprawdziwa informacja. – Rzekome zablokowanie transportu z Polski do Włoch nie miało miejsca – poinformowało polskie MSZ.

„Napełnia nas wszechogarniający strach…” Relacja korespondentki TVP z Rzymu

W cudownej Italii, na naszych oczach rozgrywa się dramat. Włoska lekkość ducha, radość życia i wrodzona beztroska, którą my też w tym narodzie...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE o FAKE NEWSACH

Włoski dziennik podawał, że polskie służby celne zatrzymały transport 23 tys. maseczek ochronnych typu FFP2, kupionych przez region Lacjum w związku z pandemią koronawirusa. Jak jednak podkreśla biuro prasowe MSZ, „strona włoska potwierdziła nieprawdziwość tych informacji”.

Wcześniej doniesienia te powielać zaczęli przedstawiciele opozycji.

„Uważam, że zatrzymanie przez celników maseczek zakupionych przez region Latzio (w oryginale) to niebywały skandal, który może mieć wpływ na wiele dziesięcioleci naszych relacji z Włochami. PiS jeszcze nas z Italią nie poróżnił, ale w konfliktowaniu są świetni, więc im się uda” – napisał na Twitterze związany z opozycją prawnik Roman Giertych.

Wpis udostępnił m.in. europoseł PO Radosław Sikorski.

„Czy siewcy fake newsów przeproszą?” – zapytał europoseł PiS Adam Bielan.

Każdego dnia przybywa fałszywych informacji dotyczących koronawirusa, dlatego specjalnie dla Państwa portal tvp.info na bieżąco monitoruje je, sprawdza, weryfikuje i prostuje. Prosimy Was również o zgłaszanie nam różnego rodzaju plotek i fałszywych informacji na ten temat i wysyłanie ich pod adres mailowy: twoje@tvp.info

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej