Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Przywódca Iranu odrzucił pomoc humanitarną USA. Obawia się, że wyślą zainfekowane leki

W telewizyjnym przemówieniu wyemitowanym w niedzielę powiedział, że oferta Amerykanów jest „dziwna” (fot. PAP/EPA/LEADER OFFICE HANDOUT)

Najwyższy przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei odrzucił propozycję pomocy humanitarnej, złożoną przez Stany Zjednoczone. Swoją odmowę argumentował m. in. tym, że Amerykanów „oskarża się o stworzenie nowego wirusa”.

Koronawirus – relacja 10.04. Procesja Drogi Krzyżowej w Jerozolimie bez wiernych

Świat zmaga się z epidemią koronawirusa. Groźny wirus wywołujący zapalenie płuc rozprzestrzenił się z Chin i pojawił się w większości państw...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Stany Zjednoczone, które odmówiły Iranowi zniesienia sankcji ekonomicznych z powodu pandemii, zaproponowały, że udzielą Teheranowi pomocy humanitarnej. Ajatollah Chamenei kategorycznie odmawia jednak przyjęcia tej propozycji i podkreśla, że USA składały ją już wcześniej kilka razy.

W telewizyjnym przemówieniu wyemitowanym w niedzielę powiedział, że oferta Amerykanów jest „dziwna”; stwierdził także, że amerykańscy przywódcy to „kłamcy i szarlatani”.

– Amerykanie kilka razy oferowali nam wsparcie w walce z pandemią. To dziwne, ponieważ w tym kraju występują niedobory, a do tego jest on oskarżany o stworzenie tego wirusa – powiedział Chamenei.

– Nie wiem, czy to prawda. Ale jeśli pojawia się taki zarzut, to czy roztropny człowiek może wam zaufać i przyjąć taką ofertę? Możecie wysłać nam leki, które doprowadzą do rozprzestrzeniania się wirusa albo sprawią, że pozostanie on na stałe – argumentował.

Dodał, że Stany Zjednoczone są największym i „najbardziej niegodziwym wrogiem Iranu”. – Przywódcami tego państwa są terroryści – powiedział.

Wcześniej Iran prosił USA, aby zniosły nałożone sankcje ekonomiczne. Zdaniem władz w Teheranie są one główną przeszkodą w zwalczaniu pandemii w ich kraju. Wiceprezydent USA Mike Pence oznajmił jednak, że nie ma takiej możliwości.

źródło:
Zobacz więcej