RAPORT

Kampania 2020

Koronawirus uderza w rolników. Utrudniony jest handel świeżymi produktami

„Utrudniony jest handel świeżymi produktami rolnymi” – napisał Wojciechowski (fot. Getty Images/Richard Baker/In Pictures)

Pracujemy nad rozwiązaniami ułatwiającymi pomoc dla gospodarstw dotkniętych kryzysem. 25 marca mam w tej sprawie konferencję z ministrami rolnictwa UE – napisał na Twitterze unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

Komisarz ds. rolnictwa: Polska jest bezpieczna, UE produkuje więcej żywności, niż zużywa

– Nie ma żadnych symptomów, by Europie czy Polsce groził kryzys żywnościowy. UE jest największym na świecie eksporterem żywności. Więcej...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

„Wśród sygnałów z rolnictwa do KE w związku z kryzysem dominują obawy o brak dopływu sezonowej siły roboczej, głównie w sektorze owoców i warzyw. Załamała się agroturystyka, wielkie problemy ma kwiaciarstwo. Utrudniony jest handel świeżymi produktami rolnymi” – napisał Wojciechowski. „Pracujemy nad rozwiązaniami ułatwiającymi pomoc dla gospodarstw dotkniętych kryzysem, 25 marca mam w tej sprawie konferencję z ministrami rolnictwa UE. Dwie ważne rzeczy są już podjęte przez KE – zielona linia dla żywności i zwierząt na granicy i zwiększenie pomocy de minimis” – zapewnił unijny komisarz. Niedawno Wojciechowski powiedział, że nie ma żadnych symptomów, aby Europie czy Polsce groził kryzys żywnościowy. Podkreślił, że Unia Europejska jest największym na świecie eksporterem żywności, Zauważył, że „więcej produkujemy niż zużywamy”.

Polityk przyznał przy tym, że rolnictwo na pewno nie uniknie strat związanych z kryzysem wywołanym przez koronawirusa. – Te straty trzeba będzie rolnikom zrekompensować. Pracujemy intensywnie nad takim systemowym rozwiązaniem – zaznaczył komisarz.

źródło:
Zobacz więcej