RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Może zniknąć nawet 300 tysięcy etatów. Smutne dane nt. hiszpańskiej gospodarki

W sobotę liczba zmarłych w Hiszpanii z powodu COVID-19 wzrosła do 804 (fot. Jesús Hellín/Europa Press via Getty Images)

Z powodu kryzysu spowodowanego rozszerzającą się epidemią koronawirusa w Hiszpanii do końca 2020 roku może zniknąć 300 tysięcy miejsc pracy – oszacowała organizacja Cepyme. Reprezentuje ona małe i średnie firmy działające w tym kraju.

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Władze Cepyme spodziewają się, że liczba likwidowanych etatów będzie większa, jeśli obowiązujący od niedzieli w Hiszpanii stan zagrożenia epidemicznego przedłuży się o miesiąc. Pierwotnie miał on trwać 15 dni, ale w poniedziałek rząd zapowiedział jego wydłużenie.

Z badania Cepyme, z którym współpracował madrycki Uniwersytet Autonomiczny (UAM), wynika, że najwięcej etatów do końca 2020 r. zniknie wśród mikroprzedsiębiorstw oraz małych spółek – po 70 tys.

W Hiszpanii, w której w sobotę liczba zmarłych na COVID-19 wzrosła do 804, a zakażonych do 25 tys., od niedzieli obowiązuje zakaz działalności sklepów, które nie oferują dóbr podstawowych oraz sprzętu elektronicznego, a także lokali gastronomicznych. W czwartek rząd wezwał właścicieli hoteli do zamknięcia tych placówek w ciągu 7 dni.

źródło:

Zobacz więcej