RAPORT

Pogarda

„Tusk i Kopacz oszukiwali Polaków ws. świńskiej grypy, manipulując statystykami zgonów?" Szokujące dane

Internauta powołuje się na artykuł zamieszczony na stronie internetowej  pisma „The Lancet Infectious Diseases”  (fot. REUTERS/Edgard Garrido)
Internauta powołuje się na artykuł zamieszczony na stronie internetowej pisma „The Lancet Infectious Diseases” (fot. REUTERS/Edgard Garrido)

Najnowsze

Popularne

„Czy rząd Donalda Tuska z minister zdrowia Ewą Kopacz narazili nas na niebezpieczeństwo epidemii świńskiej grypy, a następnie oszukiwali świat i Polaków manipulując statystykami zgonów?” – pyta na Twitterze internauta. Do wpisu dołączył publikację z 2013 roku, dotyczącą epidemii z lat 2009-10 w Polsce.

„Tusk chciałby wjechać na białym rumaku, gdy wszyscy upadną na kolana zmiażdżeni koronawirusem”

Były premier Donald Tusk na Twitterze zaatakował rząd ws. koronawirusa. Napisał o „oblanym teście z przyzwoitości i demokracji”. – Nikczemna i...

zobacz więcej

Dane, na które powołuje się użytkownik Twittera, zostały opublikowane na stronie internetowej brytyjskiego czasopisma medycznego „The Lancet Infectious Diseases”.

Według udostępnionych statystyk, w 2009 r. nastąpił w Polsce znaczny wzrost zgonów z powodu niewydolności oddechowej będącej jednym z powikłań charakterystycznych dla świńskiej grypy.

Jak wynika z publikacji, w 2008 r. odnotowano w Polsce 142 zgony z powodu ostrej niewydolności oddechowej, 205 z powodu niewydolności oddechowej nieokreślonej. Łącznie z przypadkami przewlekłej niewydolności oddechowej odnotowano wówczas 434 zgony.

Rok później liczba zgonów wyniosła kolejno: 401, 418. Łączna liczba zgonów wraz z przypadkami chronicznej niewydolności oddechowej wynosiła wówczas 957. Autorzy publikacji – Adam Bochenek i Dariusz Majkowski – zwracają uwagę, że w 2010 r. łączna liczba zgonów z powodu niewydolności oddechowej była o 243 proc. wyższa niż wynosiła średnia z lat 2002-2009 (1258 w porównaniu do 367).

Jak dodają, przygotowana przez nich analiza ujawnia problem klasyfikacji przyczyn śmierci według Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10.

Autorzy raportu zauważają, że gdy w 2009 r. nastąpił wzrost zachorowań na świńską grypę, Polska – zgodnie z oficjalnymi deklaracjami rządu – wydawała się być krajem nie dotkniętym w znaczącym stopniu tamtą pandemią. Podkreślają jednocześnie, że nie mają żadnego konfliktu interesów z politykami.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej