RAPORT

Wojna na Ukrainie

Polski wynalazek – jeden respirator do wentylacji dwóch pacjentów

Respiratory są szczególnie potrzebne do ratowania pacjentów, którzy najciężej przechodzą COVID-19 (fot. SHutterstock/sfam_photo)
Respiratory są szczególnie potrzebne do ratowania pacjentów, którzy najciężej przechodzą COVID-19 (fot. SHutterstock/sfam_photo)

Urządzenie, które umożliwi niezależną wentylację dwóch pacjentów za pomocą jednego respiratora, opracowali naukowcy z Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN. Informują, że pierwsze sto sztuk ma powstać w ciągu trzech tygodni. W czasie epidemii koronawirusa respiratory są szczególnie potrzebne do ratowania pacjentów, którzy najciężej przechodzą COVID-19.

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

„W Instytucie Techniki i Aparatury Medycznej w Zabrzu (będącym częścią Sieci Badawczej Łukasiewicz) rozpoczyna się produkcja unikatowych respiratorów, do których można podłączyć dwóch chorych jednocześnie. Gratuluję wielkiego sukcesu!” – napisał w piątek na Twitterze minister nauki Jarosław Gowin.

Jak doprecyzował szef Sieci Badawczej Łukasiewicz Piotr Dardziński, „produkcja urządzeń nie byłaby możliwa, gdyby nie wiedza inicjatora projektu IBIB PAN. Bardzo cieszymy się ze współpracy!”.

Komendant główny PSP zadeklarował przekazanie respiratorów szpitalom

Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Andrzej Bartkowiak poinformował wszystkich wojewodów o gotowości bezzwrotnego i bezpłatnego...

zobacz więcej

Przedstawiciele Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN w Warszawie wyjaśniają, na czym polega ich rozwiązanie.

„Aparat Ventil jest urządzeniem współpracującym z respiratorem z możliwością wykorzystania w dwóch zastosowaniach. Po pierwsze - zgodnie z pierwotnymi założeniami zespołu IBIB PAN - opracowany aparat Ventil jest przeznaczony do niezależnej wentylacji obu płuc pacjenta będącego w stanie ostrej niewydolności oddechowej. Po drugie, w warunkach niedoboru respiratorów, aparaty Ventil mogą być użyte jako urządzenia do niezależnej wentylacji dwóch pacjentów, podłączonych do jednego respiratora. To właśnie zastosowanie jest szczególnie istotne w obecnej sytuacji epidemicznej. Korzystając z aparatu Ventil można podłączyć dwóch pacjentów, którzy będą używali jednego respiratora” – tłumaczą naukowcy.

– Konstrukcja urządzenia pozwala na niezależną regulację podstawowych parametrów procesu wentylacji mechanicznej dla obu pacjentów – dodaje kierownik projektu z IBIB PAN, dr inż. Krzysztof Zieliński.

Jak zapewnia, urządzenie – opracowane w zespole kierowanym przez prof. Marka Darowskiego – przeszło pozytywnie wieloletnie testy kliniczne prowadzone w warunkach oddziału intensywnej opieki medycznej.

IBIB PAN podjął współpracę z Siecią Badawczą Łukasiewicz – Instytutem Techniki i Aparatury Medycznej (Ł-ITAM), aby urządzenia szybko trafiły do produkcji.

Ratują życie chorym na koronawirusa. Polska dołącza do unijnego przetargu na respiratory

Polska przystępuje do najnowszego unijnego przetargu na respiratory, który jest organizowany w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa....

zobacz więcej

– W obecnie prowadzonych wspólnych pracach zostanie wykorzystane know-how rozwinięte w IBIB PAN oraz wiedza ekspercka kadry naukowej naszych dwóch instytutów – dodaje dyrektor IBIB PAN prof. Adam Liebert.

Dyrektor Ł-ITAM dr hab. inż. Janusz Wróbel zapowiada, że pierwsza seria stu aparatów Ventil powinna zostać wyprodukowana w ciągu trzech tygodni. Następnie urządzenia trafią do badań klinicznych w wyznaczonych szpitalach.

Projekt zmierzający do wdrożenia do produkcji i wyprodukowania serii urządzeń Ventil, które zostaną skierowane w najbliższym czasie do badań klinicznych, jest finansowany ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej