Raport

Epidemia koronawirusa

Producenci tworzyw sztucznych apelują o kupowanie żywności szczelnie opakowanej

Produkty opakowane w plastik zostały wytworzone w oparciu o najsurowsze reżimy higieniczne (fot.Mario Tama/Getty Images)

„W sytuacji bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia należy zaopatrywać się w produkty gwarantujące bezpieczeństwo. W przypadku żywności taką pewność dają produkty szczelnie opakowane w tworzywa sztuczne, gdyż tylko one – w przeciwieństwie do produktów luzem – były wytworzone w oparciu o najsurowsze reżimy higieniczne i w atmosferze bezpiecznej biologicznie” – zapewnia Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych w przekazanej portalowi tvp.info informacji prasowej.

Fabryki żywności pracują na okrągło

W pierwszym tygodniu marca na spirytus Polacy wydali w małych sklepach prawie cztery razy więcej niż zwykle, podobnie popularne było mydło – podaje...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

„Tworzywa przetwarzane w temperaturze powyżej 100 stopni zdecydowanie eliminują koronawirusa” – czytamy w komunikacie. Producenci oceniają, że produkty zapakowane w przezroczyste opakowania plastikowe zapobiegają chęci ich otwarcia i manipulacji, a „poprzez wysoką barierowość plastiku zabezpieczają całkowicie produkt przed zarazkami”.

„Barierowe tacki/folie z kolei wydłużają znacznie termin przydatności do spożycia, ograniczając dostęp tlenu, a tym samym rozwój drobnoustrojów, bez konieczności stosowania dodatkowych konserwantów” - piszą autorzy.

Przetwórcy tworzyw sztucznych powołują się na informację Głównego Inspektoratu Sanitarnego, według którego „w zachowaniu bezpieczeństwa mikrobiologicznego żywności istotne jest rygorystyczne zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa żywności, które służą zapobieganiu jej zanieczyszczeniu, w tym również wtórnemu zanieczyszczeniu na etapie dystrybucji i sprzedaży”.

GIS w zaleceniach dla branży spożywczej mówi o konieczności ograniczenia w miarę możliwości ekspozycji w sklepach żywności nieopakowanej, przeznaczonej do bezpośredniego spożycia.

Przetwórcy tworzyw sztucznych w trosce o bezpieczeństwo apelują o kupowanie żywności wyłącznie szczelnie pakowanej.

źródło:
Zobacz więcej